Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 16:34 Bu haber 3492 kez okundu
 
2017'ye devam!..
"Başarılı çalışmalarını aralıksız sürdüren Gerede Belediyesi, 2017 yılında da çözüme kavuşturduğu ve tamamladığı projelerle ilçe halkına hizmet etmeye devam ediyor."
GÜNDEM Haberi
2017'ye devam!..

2017 YILI BÖYLE GEÇTİ-3
Gerede Belediyesi’nin 2017 yılında yaptığı çalışmalar bitmek bilmiyor. 2017 yılında hayata geçirdiği ve tamamladığı projelerde üçüncü bölüm… 
 
CEZAEVİ İÇİN İLK KAZMA VURULDU
Uzun süredir İlçe gündeminde olan cezaevi projesinin yapımı için ilk kazma geçtiğimiz Ekim ayında vuruldu. Yaklaşık 1,5 yıldır gündemde olan ve resmiyet kazanması beklenen L tipi ve açık ceza evi projeleri Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz’ın ve Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın çalışmaları ile mutlu sona ulaştı ve nihai çalışma başladı. 
 
Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada ”Gerede sevdalısı insanların sayesinde bu projeler İlçeye kazandırıldı. 200.000 m²’lik bir alanı daha önce tahsis etmiştik. Biz konuya İlçe ekonomisine büyük bir kazanım olarak bakıyoruz. 1500 mahkûm kapasiteli, yaklaşık 750 çalışanı olan bir yatırım. Mahkûmları ziyarete gelecek yakınlarının, akrabalarının İlçeye giriş çıkışlarını düşünün. Ayda 5000-10000 insan gelecek, gidecek. Konaklama, yeme-içme, gıda kısacası özellikle hizmet sektörü çok büyük bir atılım yapacak. Çalışacak personel sayısı itibari ile İlçe nüfusu artacak İller Bankasından gelecek pay yükselecek. Bütün bunları bir araya topladığımızda avantajları; olabilecek dezavantajlardan yüzlerce kat fazla. Bu iş bu projelerle kalmayacak. Gelecekte de yerleşke formatında yatırımlar devam edecek. Bu konuda bürokratik engellerin aşılmasında büyük emekleri bulunan; gece-gündüz demeden, gündemleri Türkiye ile dolu olmasına rağmen Gerede’yi de bir an bile unutmayan iki değerli insan HSK Başkan Vekili 2. Daire Başkanımız Hemşehrimiz ağabeyimiz Sayın Mehmet Yılmaz ve Bolu Milletvekilimiz Gerede’nin evladı, gururu Sayın Fehmi Küpçü’ye ve emeği geçen herkese İlçe Halkım adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
ALT ARASTA GÜZELLEŞİYOR
H. Emin Efendi Caddesine bakan 6 cephesi yenilenerek görsel çevre kirliliği giderilen kent dokusuyla uyumlu estetik dış cephe oluşturularak Şehir siluetine uygun hale getirilen ve olumlu tepkiler alan alt arastanın kalan bölümlerindeki görüntü kirliliğini ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalar yapıldı.

Alınan encümen kararı ile ilçemiz merkezinde bulunan, çoğunlukla ticari faaliyet gösteren ve dört bloktan oluşan alt arastanın kalan 2 bloğundaki sağlıklaştırma ve dış cephe düzenlemesi kapsamında oluk, saçak, tabela kısımları ahşapların, çatıların, bacaların yenilenmesi cephelerdeki görüntü kirliliği aslına uygun olarak Türk mimarisi gözetilerek yenilendi. Yapılan dış cephe düzenlemelerinin ardından görüntü kirliliğine sebep olan ilan-reklam tabelaları ve tanıtım panoları için tek tip standart uygulanarak, elektrik ve telefon kabloları da düzenlenerek alt arasta çarşısı daha estetik bir görünüm kazandı.
2 blokta yapılan çalışmalarda çatı ve yağmur oluklarındaki yenilemeler, ahşap ve duvar kısımlarındaki çalışmalar tamamlandı. Cephelerin Türk mimarisine uygun yenileme ve restore işlemlerinin bitirilmesinin ardından, arasta içerisinde bulunan zemin düzenlemesi bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek.

Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız çalışmalar ile H. Emin Efendi, Cumhuriyet ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesine bakan cepheleri yenilenerek görsel çevre kirliliği giderilen, kent dokusuyla uyumlu estetik dış cephe oluşturularak Şehir siluetine uygun hale getirilen ve olumlu tepkiler alan alt arastamızın kalan bölümlerindeki yenileme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Çalışmalarımız bittiğinde ilan, reklam ve tanıtım tabelaları için tek tip standart uygulanacak, Elektrik, telefon kabloları ve çanak antenler de düzenlenerek alt arasta çarşımız daha estetik bir görünüm kazandı. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

YENİ CAMİ ÇEVRESİ YENİLENDİ
Yeni Cami avlusu ve çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlandı, Gerede Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında cami avlusu ve çevresi, İlçemize yakışır şekilde düzenlendi.
 
Yapılan çalışmalar ile ağır kış şartları dolayısıyla yıpranan, ekonomik ömrünü tamamlamış mevcut andezit döşeme taşları yenileriyle değiştirilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Ayrıca çalışmalar kapsamında döşeme altı su yalıtım kaplamaları da sökülerek yenilendi ve böylece alt kısımda bulunan şadırvan ve bayanlar tuvaletine su sızıntıları önlendi. Yakın zamanda şadırvan ve tuvaletlerin de bakımları yapılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

30 YIL SONRA İLK KAZMA VURULDU
Otuz yıldır Gerede’nin gündemini meşgul eden ve şehrin merkezinde büyük bir kısmı atıl kalan Tarihi Arasta için çalışmalar başladı, Proje kapsamında 3000 m² arasta alanında yenileme ve çalışması yapılarak, tarihi değer taşıyan binalar restore edilecek.

İlk etapta mülkiyeti Belediyemize ait olan atıl vaziyette bulunan Kültür Sitesi ve yan tarafında bulunan boş arsa toplam 1000 m² lik kısmı için ilk kazma vuruldu. Arasta’nın çehresini bozmayacak şekilde proje uygulaması yapılacak ilk etap çalışmaları belli bir aşamaya geldikten sonra 2. etabın da tamamlanmasıyla Arasta turizme kazandırılacak.

Gerede Belediye başkanı Mustafa Allar yaptığı açıklamasında “ Yıllardır ilçemizin sorunlarından biri olan Tarihi arasta için göreve geldiğimizden bu güne değin çalışmalar gerçekleştirdik. Arastaya Kültür Sitesinden başlayarak ilk kazmayı vurduk. Arasta en önem verdiğimiz projelerden bir tanesi. Projedeki sorunları halledebilmek adına bugüne kadar büyük yol kat ettik. Bu projeye geçtiğimiz yıl başlamayı hedefliyorduk ancak 15 Temmuz hain darbe girişimi nedeniyle 6-7 aylık bir gecikme yaşadık. Arasta’nın tamamı 3000 m² biz ilk olarak 1000 m² lik bölümünün inşasına ve yenileme çalışmalarına başladık. Şu anda yıktığımız alanı kış dönemi için geçici olarak düzenledik. İlkbaharla birlikte Ankara Hamamönü projesini örnek alarak tarihi dokuya uygun yapılar yapacağız. Bütün çalışmalarımız Anıtlar Yüksek Kurulu onayıyla gerçekleşiyor. Bu alandaki çalışmalar belli bir aşamaya geldikten sonra 2. Etap 1000 M2lik alanın yapımına başlayacağız. Tamamlandığında ise şehir merkezi çok güzel bir görünüme kavuşacak” dedi.
 
GEREDE´YE SOSYAL HİZMET MERKEZİ
Gerede Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bolu İl Müdürlüğü arasında sosyal hizmet merkezinin işletilmesine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit arasında imzalanan protokol kapsamında Gerede Belediyesine ait işyerinde Gerede Sosyal Hizmet Merkezi hemşehrilerimize hizmet verecek. Sosyal Hizmet Merkezi; sosyal devlet anlayışı içerisinde toplum içindeki tüm bireylere ve ailelerine koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici, rehberlik ve danışman odaklı hizmetlerin, erişilebilirliğinin arttırılması, müdahalesinin ve takibinin hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.
 
GEREDE´YE İKİ YENİ CAMİ
Arsalarını Gerede Belediyesi’nin tahsis ettiği, Bahçelievler Mahallesi ve TOKİ Konutlarında, Hayırsever vatandaşlarımız tarafından yapımına başlanıp tamamlanan camiler hizmete açılmak üzere.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar; Yaptığımız çalışmalar ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda Bahçelievler Mahallesi ve TOKİ konutlarına bu camilerimizin yapımına karar verdik arsalarını tahsis ettik. Bu camilerimizi yaparken emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Hayırseverlerimizden Allah razı olsun. Camilerimiz hem ibadet hem de eğitim yerleridir. Camilerimizi yaptıran hayırsever hemşehrilerime teşekkür ederim,  ilçemize hayırlı olsun dedi.
 
HAYIRSEVER İŞ ADAMINDAN ANLAMLI HİBE
Hemşerimiz hayırsever Geredeli işadamı Fatih Kahraman tarafından ihtiyaç sahibi, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere Engelli ve Hasta Transfer Aracı Belediyemize hibe edildi. Evden hastaneye, hastaneden eve nakil yapacak olan hizmet aracı Gerede Belediyesi hizmet araçlarının arasında yerini aldı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mustafa Allar; Aracımızı hibe ederek memleketimize hayırlı bir hizmette bulunan Fatih Kahraman beye şahsım ve ilçe halkım adına teşekkür ederim. Bu aracımız evden hastaneye, hastaneden eve hasta nakli gerçekleştirecek. Vatandaşlarımızın hayırlı bir hizmet yapabilme imkânı bulacağımız bu araç engelli ve yaşlı hastalarımıza kolaylık sağlayacak. Böylesine hayırlı bir hizmete vesile olan Hayırsever işadamımız Sayın Fatih Kahraman beye tekrar teşekkür ediyor, kendine iş hayatında başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.
Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı