Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 13:44 Bu haber 8222 kez okundu
 
'2050 yılına kadar Ankara’nın su ihtiyacı giderilecek'
"Ankara Su Temini Projesi kapsamındaki Gerede Tüneli’nin 2010 yılında yapılmaya başlandığını anımsatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ankara’nın su sorununu çözecek Gerede Tüneli tamamlandı," dedi."
GÜNDEM Haberi
'2050 yılına kadar Ankara’nın su ihtiyacı giderilecek'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara’nın su sorununu çözecek Gerede Tüneli’nin tamamlandığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yakın zamanda bu tüneli açacağız. Projeyle 2050 yılına kadar Ankara’nın su ihtiyacı giderilecek.” dedi.

Pakdemirli, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce “Ankara İçme Suyu Projesi Gerede Sistemi” kapsamında yürütülen çalışmaları yerinde görmek üzere Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde yer alan Gerede Tüneli şantiyesinde incelemede bulundu. Yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi alan Pakdemirli, Ankara’nın içme suyu sorununun çözümü amacıyla yürütülen projeye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ankara Su Temini Projesi kapsamındaki Gerede Tüneli’nin 2010 yılında yapılmaya başlandığını anımsatan Pakdemirli, “Ankara’nın su sorununu çözecek Gerede Tüneli tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yakın zamanda bu tüneli açacağız. Yaklaşık 32 kilometre uzunluğunda ve 4,5 metre çapındaki tünel, kentin şu anda kullandığı 450 milyon metreküplük suyun yarısı kadar su temin ediyor. Yıllık 226 milyon metreküp su sağlanacak projeyle 2050 yılına kadar Ankara’nın su ihtiyacı giderilecek. O nedenle çok çok önemli bir proje. Projenin yatırım tutarı yaklaşık 220 milyon dolar.” diye konuştu.

Pakdemirli, Bolu’nun karlı memba sularını en yakın zamanda Ankara’da çeşmelerden akıtmanın gayreti içinde olacaklarını ifade etti.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı