Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 16:37 Bu haber 986 kez okundu
 
'Rabbim muhafaza buyursun'
"1 Şubat 1944 depreminin yıldönümü dolayısıyla Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar bir mesaj yayınladı."
YAŞAM Haberi
'Rabbim muhafaza buyursun'

1944 depreminin yıldönümü dolayısıyla Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar bir mesaj yayınladı. Allar mesajında, rabbim tüm afetlerden bizleri muhafaza buyursun, dedi.

Başkan Allar, mesajında; “1 Şubat 1944 yılında meydana gelen Türkiye’nin en büyük depremlerinden olan Gerede Depreminde vefat eden hemşerilerimizi rahmetle yad ediyorum, Rabbim mekanlarını cennet eylesin. Rabbim tüm afetlerden hem Gerede’mizi hem de ülkemizi muhafaza buyursun," ifadelerine yer verdi.

ALLAHIM BİZLERİ MUHAFAZA BUYURSUN

77 yıl önce (1 Şubat 1944) saatler 05.21’i gösterdiğinde Richter ölçeğine göre 7,4 meydana gelen depremde Gerede, Bolu ve Çerkeş’te binlerce ev yıkıldı. Deprem de resmi rakamlara göre 4.611 kişi öldü.

1 Şubat 1944 sabahı saat 05.21’de depreme vatandaşlar uykuda yakalanmışlardı. Richter ölçeğine göre 7,4 şiddetinde meydana gelen deprem Çerkeş, Mengen, Gerede ve Bolu’da büyük; komşu Ankara, Karabük illerinde de dikkate değer hasarlara neden oldu.

GEREDE’DE KAYAN EVLER

Gerede’de fay üzerinde bulunan bazı evlerin, 2 metre kadar doğu batı yönünde kaydığı; bazı evlerin ise doğu batı yönünde kaymakla kalmayıp bir eksen etrafında döndüğü ve bundan dolayı birbirleriyle çatışmış birçok evin görüldüğü de ifade edilmektedir.

GEREDE GÖLÜNDEKİ BUZ

1 Şubat sabahı göl donmuş bulunuyordu. Depremle beraber bir çatırtı ile buzların kırıldığını ve bazı parçaların havaya fırladığı tanıkların ifadelerinde yer bulmuştur.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı