Haber Detayı
04 Ekim 2016 - Salı 13:34 Bu haber 3684 kez okundu
 
Onu kullananlar 10-15 yılla yargılanacak!
FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan birçok hakim, savcı, öğretmen, emniyet mensubu ve siviller, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.
GÜNDEM Haberi
Onu kullananlar 10-15 yılla yargılanacak!

Cuntacılar ile ihanet şebekesini destekleyenler ayrı ayrı yargılanacak. Darbecileri müebbet hapis, örgüt "imamlarını" ve ByLock kullanıcılarını, 10-15 yıl hapis bekliyor.

Darbe teşebbüsüne ilişkin devam eden soruşturmalar kapsamında Türkiye genelinde FETÖ'ye mensup olduğu iddia edilen kişilerin sayısı 32 bini geçti.

Ülke genelinde hem darbe soruşturmasına katılan asker ve sivil, hem de örgütün finans ayağına operasyonlar yapılıyor. Ancak yavaş yavaş ilerleyen soruşturmalar kapsamında terörist FETÖ mensuplarının nasıl yargılanacağı da gündeme geldi.
Buna göre dosyalar tek bir çatı altında toplanmadan ayrı ayrı yapılacak. Bu kapsamda, darbe girişiminde bulunan FETÖ'cüler, TCK 309'da yer alan "Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenen suçlar" kapsamında yargılanacak. Bu da müebbet hapis cezası anlamına geliyor.

Örgüt içi şifreli yazışma için kullanılan ByLock'u cihazlarına yükledikleri gerekçesiyle tutuklanan kişilerin "terör örgütü üyesi" olmaktan yani TCK 314/2 maddesi gereği 5 yıldan 10 yıla kadar yargılanacağı ve darbe yargılamalarına dahil edilmeyeceği öğrenildi. Ancak örgütün silahlı terör örgütü olması nedeniyle ceza yarı oranda artırılıyor. Bu da 7,5 yıldan 15 yıla denk geliyor. Örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan birçok hakim, savcı, öğretmen, emniyet mensubu ve siviller, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.


HİMMETÇİLERE 10 YIL
Operasyonlarda, himmet sağladıkları ve para aktardıkları gerekçesiyle tutuklananlar ise "Terör Örgütüne Finans Sağlamak" suçlarından yargılanacak. Söz konusu suçlama kapsamında "himmetçi" örgüt üyeleri ise 5 yıldan 10 yıla kadar cezalandırılacak.

Örgüt "imamlarının" ise yargılamaları "örgüt yöneticiliğinden" gündeme gelecek. Bunlar, TCK 314/1'de geçen "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçlarından yargılanacak. Bu suçlama için istenen ceza ise 10 yıldan 15 yıla kadar hapis.

 

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı