Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 14:24 Bu haber 541 kez okundu
 
Gerede Belediyesi uyarıyor!
"Gerede Belediye Başkanlığı ve Gerede İlçe Sağlık Müdürlüğü soba zehirlenmesine karşı vatandaşlara uyarıda bulunuyor.
YAŞAM Haberi
Gerede Belediyesi uyarıyor!

Gerede Belediye Başkanlığı ve Gerede İlçe Sağlık Müdürlüğü ortak açıklama yaparak lodostan kaynaklanabilecek soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.

Olası soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarıda bulunan yetkili merciler, dikkatli olmaya davet ediyor. Gerede Belediye Başkanlığı ve Gerede İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada zehirlendiği düşünülen kişinin temiz bir ortama alınması ve derhal sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerektiği vurgulandı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmaması, yanmakta olan sobanın yatmadan evvel mutlak suretle söndürülmesi, hane bacalarının yalıtımlı olması ve düzenli olarak temizlenmesi, soba bacasının dumanının geri tepmesini önlemek için bacanın, çatının en üst noktasından bir (1) metre yüksekte olması ve baca şapkası mutlaka takılması, ev içi ve garaj gibi kapalı alanlarda bacasız ısıtma araçlarının kesinlikle kullanılmaması, zehirlendiği düşünülen kişinin ise hemen temiz bir ortama alınması ve derhal sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekmektedir.
Ayrıca vatandaşlarımız ‘https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/cevresagligi-ced/ced-birimi/karbonmonoksit-zehirlenmesi.html’ web adresinde yer alan bilgi notu, sunumlardan ve  114 numaralı ulusal danışma merkezinden bilgi alabilir," ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı