Haber Detayı
17 Ağustos 2018 - Cuma 15:16 Bu haber 3621 kez okundu
 
'Önemli miktarda kayıplar oluşuyor!'
"Türkiye'nin neredeyse yarısına yakınının deri ihtiyacını karşılayan Gerede'de, önemli bir konuya parmak basan Gerede Ticaret Sanayi Odası Başkanı, tanınmış debbağ Ersin Kaşka, kurban derilerinde yapılan kesim hataları gibi bazı yanlışlar nedeniyle önemli miktarda kayıplar oluştuğuna dikkati çekti."
EKONOMİ Haberi
'Önemli miktarda kayıplar oluşuyor!'

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban derilerinin ekonomiye katkısı anlatılmaya başlandı. Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka’nın, kurban derilerinin üretim açısından önem arz ettiğini belirtmesinin ardından TOBB’da konuya el atarak birçok bölgede bilbordları kurban derilerini israf etmeyin bilgilendirmesiyle donattı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kesimi yapılacak hayvan derilerinin tuzlanması ile ilgili uyarılarda bulunan tanınmış debbağ, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, derinin ülke ekonomisi için çok önemli bir materyal olduğunu belirtti.

Deri üretiminde söz sahibi olan ilçemizden büyük oranda temin edilen ham deriler ihtiyaca cevap veremediği için azımsanmayacak bir bölümü ise ithal ediliyor. Bu bağlamda Kurban Bayramı'nda kesilen hayvan derilerinin ekonomiye katkısı da daha fazla önem kazanıyor.

Deri üretiminde önemli bir yere sahip olan Gerede Deri Sanayi'ne hatırı sayılır oranda döviz getirisi olan kurban derilerinin itina ile yüzülmesi tavsiye edilerek, derilerin israf edilmemesi istenildi.

Türkiye'nin neredeyse yarısına yakınının deri ihtiyacını karşılayan Gerede'de, önemli bir konuya parmak basan Gerede Ticaret Sanayi Odası Başkanı, tanınmış debbağ Ersin Kaşka, kurban derilerinde yapılan kesim hataları gibi bazı yanlışlar nedeniyle önemli miktarda kayıplar oluştuğuna dikkati çekti.

Kurban derilerinin önemi ile ilgili açıklamada bulunan Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, kurban derilerinin üretim açısından önem arz ettiğini belirterek, kesimi yapılacak hayvan derilerinin kesim ve tuzlanması ile ilgili uyarılarda bulundu.

Gerede vidala deri üretiminde söz sahibi bir ilçe ve ülke içerisinden temin edilen ham deriler ihtiyaca cevap veremediği için azımsanmayacak bir bölümü ise ithal ediliyor. Bu bağlamda Kurban Bayramı'nda kesilen hayvan derilerinin ekonomiye katkısı da daha fazla önem kazanıyor.

Geçen yıl 890 bin büyükbaş, 2.6 milyon küçükbaş hayvan kurban edildiğini ve bu senede bu rakamların biraz üzerinde hayvan kesilmesini beklediklerini söyleyen Kaşka, “Deriler, ülke ekonomisi için çok önemli bir materyal. Ancak kurban derilerinin kesim hataları ve tuzlanma konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle büyük kayıplar yaşanıyor. Önemli getirisi bulunan ve geniş bir iş sahası sağlayan kurban derisi ve bağırsakları gerektiği şekilde muhafaza edilmediği için tam anlamıyla değerlendirilememektedir. Bu nedenle standartlarda yüzülmüş ham deriye çok daha fazla ihtiyaç duyacağız” diye konuştu.

Son yıllarda modern kesimhanelerde yapılan işlemler nedeniyle bir nebzede olsa kesim hatalarının önüne geçilmeye çalışıldığını ancak tuzlama konusunda bilinçsizliğin devam ettiğini söyleyen Kaşka, “Derinin organik bir madde olduğunu ve kesimden sonra havalarında sıcak olması nedeniyle 2 ila 4 saat sürede hemen yapılacak tuzlamanın önem arz ettiğine değinerek koyun derisi için 2 kg, sığır derisi için ise 6 kg civarı tuz gerektiğini, 5-6 liralık ek bir tuz masrafı ile ülke ekonomisine büyük katkılar sağlar” dedi.

Bu konuda kurumlara büyük iş düştüğünü söyleyen Kaşka, kurban sahibi başta olmak üzere deri toplayan kurumlar ve deri imalatçıları arasında organizasyonun iyi sağlanarak sorunlara çözüm bulunabileceğini dile getirdi.

Öte yandan Ersin Kaşka, halkımızın kesecekleri kurbanların hakk katında kabul olmasını dileyerek, tüm Gerede halkının da bayramını kutladı. 

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı