Haber Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 16:26 Bu haber 2473 kez okundu
 
'Haberim olsaydı izin vermezdim'
"Gerede’nin dünya çapında bir deri markası çıkarabilecek potansiyeli bulunduğunu belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gerede derisini daha iyi pazarlamalı, dünyaya tanıtmalıyız. Gerede’nin güzelliklerinden para da kazanmak istiyorsanız, turizm yatırımlarını buraya çekmeniz lazım. Burada bir de talebimiz var. İsmetpaşa-Sakarya demiryolu’nun Gerede’den geçmesini istiyoruz” diye konuştu."
EKONOMİ Haberi
 'Haberim olsaydı izin vermezdim'

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Gerede Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılmak üzere ilçemize geldi.

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etmek üzere ilçeye gelen Hisarcıklıoğlu’ndan bir önceki ziyaretinde TOBB Lisesi talebinden istediği sonucu alamayan GTSO Başkanı Kaşka, bu sefer sözü aldı.

Hisarcıklıoğlu, “Gerede derisini ve turizm potansiyelini dünyaya tanıtmalıyız. İsmetpaşa-Sakarya demiryolu’nun Gerede’den geçmesini istiyoruz”dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ve yeni konferans salonunun açılışını yapmak üzere Gerede’ye geldi.

Gerede’nin bir takım sorunlarını dosya halinde sürekli TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na GTSO Başkanı Ersin Kaşka’nın sunmasıyla ilçeyi iyi tanıyan ve bunu da Gerede’yi ziyaretinde dile getiren Hisarcıklıoğlu’nu ilçedeki ziyaretinde Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Gerede Kaymakam Vekili Mehmet Naim Akgün, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, BESOB Başkanı Tahir Gayret, çevre oda ve borsa başkanları yalnız bırakmadı.

GTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinde yaptığı konuşmada Gerede ekonomisi ve bazı talepleri sıraladı.

Konuşmasının son bölümünde TOBB Lisesi isteğini yineleyen Kaşka, Hisarcıklıoğlu’ndan TOBB Lisesi’nin ilçelere yapılmaya başlanmasıyla beraber Gerede’de okulun yapımına başlanacağı sözünü almayı başardı.

Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin de kürsüde Gerede’nin bir takım isteklerini TOBB Başkanına aktardı.

Gerede’nin dünya çapında bir deri markası çıkarabilecek potansiyeli bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Gerede derisini daha iyi pazarlamalı, dünyaya tanıtmalıyız. Gerede’nin güzelliklerinden para da kazanmak istiyorsanız, turizm yatırımlarını buraya çekmeniz lazım. Burada bir de talebimiz var. İsmetpaşa-Sakarya demiryolu’nun Gerede’den geçmesini istiyoruz” dedi.

Kendi isminin verildiği Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nun da açılışını yapan Hisarcıklıoğlu, “Haberim olsaydı izin vermezdim ama madem böyle uygun gördünüz teşekkür ediyorum”dedi.

Gerede’nin, tarihi İpekyolu güzergahında bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, kentin bugün de hem Doğu-Batı arasında hem de Kuzey-Güney arasında kavşak noktası olduğunu söyledi.

Gerede’nin aynı zamanda dericiler şehri olduğunun altını çizen TOBB Başkanı, “Gerede 900 yıldır ham deri işliyor ve ürünleri Rusya'dan Yunanistan'a kadar birçok ülkeye satılıyor. 1810 yılında Morier isimli b

ir seyyah Gerede’ye uğramış. Yazmış olduğu eserinde Gerede’den şöyle bahsediyor: Gerede büyük bir şehirdir, girişinde fazla miktarda deri fabrikaları (tabakhane) görülüyor. Türkiye'de ayakkabılık deri üretiminin yüzde 40'ı nı sağlıyor. Deri organize sanayi bölgesiyle bu üretim hızlanacak ve inşallah katma değeri yüksek bir hal alacak. Gerede’nin dünya çapında bir deri markası çıkarabilecek potansiyeli var. Gerede derisini daha iyi pazarlamalı, dünyaya tanıtmalıyız” dedi.

Gerede’nin, uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecek düzeyde kayak, bisiklet ve kros için orman içi spor alanlarına da sahip olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Esentepe, Keçi Kalesi, Ramazan Dede Mesire Yeri, Arkut Kayak Merkezi burada. Seri ve temiz bir havaya sahipsiniz. İbn-i Batuta Seyahatnamesinde Gerede’yi şöyle anlatıyor: Burası bir yayla eteğinde güzel ve büyük bir şehirdir. Dünyanın en soğuk yerlerinden biridir. Ancak tüm bu güzelliklerden para da kazanmak istiyorsanız, turizm yatırımlarını buraya çekmeniz lazım. Burada bir de talebimiz var. İsmetpaşa-Sakarya demiryolu’nun Gerede’den geçmesini istiyoruz. Gerede Ticaret ve Sanayi Odamız, akreditasyon sürecinde. İnşallah Akredite Oda olacak. Ben 

Gerede TSO'dan ve Ersin Başkan’dan razıyım, Allah da onlardan razı olsun. Gerede TSO, Geredelileri her alanda çok iyi temsil ediyor. Bolu'ya kazandırdıkları geçici depolama tesisi güdümlü projesi Kalkınma Ajansı'ndan yaklaşık 3,5 milyon lira destek aldılar. Projede sona gelindi. Hayvancılık OSB kurma çalışmaları devam ediyor.

Gerede TSO hizmeti üyelerinin ayağına getirdi. Gerede TSO artık aynı zamanda İŞKUR hizmet noktası olarak da hizmet veriyor. Deri sektörünün gelişmesi mesai harcıyorlar. Kurban derilerindeki ekonomik kaybın asgari düzeye indirilmesi için toplumu bilinçlendiriyorlar. Derideki katma değerin ülkemizde kalması için çalışmalar yapıyorlar. Mayına duyarlı taban, parçalanmayan deri üzerinde çalışıyorlar. Gerede TSO bölgenin en önemli sorunlarından olan nitelikli eleman konusunda da çalışıyor.”

Gerede Meslek Yüksek Okulu'yla birlikte sanayi-üniversite işbirliğinin güzel bir örneğinin ilçede sergilendiğini de aktaran TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu; “Deri kemer, cüzdan, çanta eğitimleri veriyor. Beşiktaş’ı buraya getirdiniz. Tesis yapacaklar inşallah burada,” diye konuştu.


 

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı istanbul escort