Haber Detayı
03 Ekim 2017 - Salı 11:23 Bu haber 1233 kez okundu
 
Destekler dile geldi
" KOBİ Uzmanı Elif Semerci projenin amacı, uygulama şekli, projeye çağrı konuları, projenin içeriği gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi."
EKONOMİ Haberi
Destekler dile geldi

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası’nda Kosgeb Kobigel ve 12 etap kırsal kalkınma destekleri anlatıldı. Gerede TSO toplantı salonunda yapılan toplantıya Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Kosgeb İl Müdürü Celil Kürşad Dereci, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi Müdürü Hasan Şen, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Bolu Koordinatörü Tolga Kaya, İlçe Tarım Müdürü Mutlu Yıldız, STK temsilcileri, banka müdürleri, Gerede TSO üyeleri, iş adamları ve girişimciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Gerede TSO Genel Sekreteri Şerafettin Dağyıldızı’nın program akışı konusunda bilgilendirmesinden sonra Gerede TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka’nın selamlama konuşması yer aldı.
Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar özellikle verilen desteklerin Deri  ihtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınma konusunda önemine değindi.

Gerede TSO da Ağustos ayı uygulamalı girişimcilik eğitimine katılanlardan belge almaya hak kazananların belgelerinin verilmesi ile başlayan programda KOBİ Uzmanı Elif Semerci projenin amacı, uygulama şekli, projeye çağrı konuları, projenin içeriği gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

1 milyonda 300.000 TL hibe desteğinin sağlandığı proje çağrısında 300.000 TL’si hibe olmak üzere 1 milyon TL’ye kadar proje bazlı destek verilmesi öngörülen programın son başvuru tarihinin 20 Ekim 2017 olarak açıkladı.

İmalat sanayide faaliyet gösteren 2016 yılı itibariyle yıllık satış hasılatı en az 300.000 TL olan ve ortalama 3 çalışan sayısına sahip KOBİ’ler söz konusu programa proje sunarak başvurabilecek. Destek oranı 60 olarak uygulanacak olan programda, makine teçhizat giderlerinde ayrıca 2014/35 Sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış yerli malı belgesi bulunması halinde 15 ilave destek sağlanacak. Bunun yanında kadın girişimcilere, orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lere ve geriye dönük 3 yıl süreyle KOSGEB veya diğer kurum ve kuruluşlardan proje desteği alarak başarıyla tamamlamış olan işletmelere başvuru sürecinde ilave puan verilecek. Proje sunulabilecek konu başlıkları ise “Dördüncü sanayi devrimine hazırlık: Üretimde nesnelerin interneti uygulamaları, orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının arttırılması,  katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş, ihracat kapasitesinin arttırılması ve yeni pazarlara açılım, mikro ölçekli işletmelerde tasarım mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütme, bilişim teknolojisi alt yapısının güçlendirilmesi, enerji verimliliğinin arttırılması ve yeşil üretime geçiş olarak belirlendi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi Müdürü Hasan Şen ve Veteriner Hekim Kamil Çağrı Baydaş birer sunum yaparak desteklemeler ve hazırlanabilecek projeler ile ilgili bilgi verdi.

Edinilen bilgilerde; 11 Aralık 2017 tarihi itibariyle sona erecek program kapsamında; Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, soğuk hava deposu, çelik silo, hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, yenilenebilir enerji kullanan yeni sera, yenilenebilir enerji üretim tesisleri, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı istanbul escort