Haber Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 11:23 Bu haber 1567 kez okundu
 
'Servetin önemli miktarı heba ediliyor..'
Türkiye'nin neredeyse yarısına yakınının deri ihtiyacını karşılayan Gerede'de, önemli bir konuya parmak basan Gerede Ticaret Sanayi Odası Başkanı, tanınmış debbağ Ersin Kaşka, kurban derilerinde yapılan kesim hataları gibi bazı yanlışlar nedeniyle önemli miktarda kayıplar oluştuğuna dikkati çekti.
EKONOMİ Haberi
'Servetin önemli miktarı heba ediliyor..'

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kesimi yapılacak hayvan derilerinin tuzlanması ile ilgili uyarılarda bulunan tanınmış debbağ, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, derinin ülke ekonomisi için çok önemli bir materyal olduğunu belirtti.

Deri üretiminde söz sahibi olan ilçemizden büyük oranda temin edilen ham deriler ihtiyaca cevap veremediği için azımsanmayacak bir bölümü ise ithal ediliyor. Bu bağlamda Kurban Bayramı'nda kesilen hayvan derilerinin ekonomiye katkısı da daha fazla önem kazanıyor.

Deri üretiminde önemli bir yere sahip olan Gerede Deri Sanayi'ne hatırı sayılır oranda döviz getirisi olan kurban derilerinin itina ile yüzülmesi tavsiye edilerek, derilerin israf edilmemesi istenildi.

Türkiye'nin neredeyse yarısına yakınının deri ihtiyacını karşılayan Gerede'de, önemli bir konuya parmak basan Gerede Ticaret Sanayi Odası Başkanı, tanınmış debbağ Ersin Kaşka, kurban derilerinde yapılan kesim hataları gibi bazı yanlışlar nedeniyle önemli miktarda kayıplar oluştuğuna dikkati çekti.

Başkan Kaşka, kesim hataları ve tuzlanma konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle kurban derilerinin yarısına yakınının çöpe gittiğini vurguladı.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, önemli bir konuda açıklama yapan Ersin Kaşka, kurban derilerinin kesimi ve tuzlanmasının deri sanayileri için hayli önemli olduğunu aktardı.

Gerede TSO Başkanı Kaşka, bu sene kurban bayramında kesime gidecek kurbanlık sayısının üç buçuk milyonu bulacağını dile getirerek; “Kurban edilen hayvanların deri ve bağırsaklarının çoğu bilgisizlik nedeniyle israf olmakta ve hiçbir işe yaramamaktadır,” sözlerini kullandı.

Kaşka, şunları anlattı; “Kurban bayramında kesilen hayvanlardan eti kadar değerli olan ham deriye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Her yıl deri sanayi 6,5 milyon adet büyükbaş ve 60 milyon adet küçükbaş hayvan ham deriye ihtiyaç duymaktadır. Kesim miktarları her yıl belli oranlarda azalmaktadır. Bu nedenle ana hammadde ham deriye daha fazla dışarıya bağımlı hale gelmekteyiz.
Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde geçmiş yıllarda gerçekleşen kurban kesim rakamlarına bakıldığında bu sene kurban bayramında kesime gidecek kurbanlık sayısı 875 bin büyükbaş ve 2,6 milyon küçükbaş ortalamalarında olması tahmin edilmektedir. Ancak kurban edilen hayvanların deri ve bağırsaklarının çoğu bilgisizlik nedeniyle israf olmakta ve hiçbir işe yaramamaktadır.
Yapılan tespitlere göre koyun sürülerini ayırmak amacıyla sürülen boyalar kesim ve yüzüm işlemleri sırasında meydana gelen bıçak v.b. hatalar zamanında ve gerektiği gibi tuzlanmamasından dolayı bakteri nedeniyle bozulmalar kurban derilerinin israf edilmesinde en sık rastlanan durumlardır. Kurban derilerinin en az 20’si açıklanan nedenlerle maalesef kullanılamamaktadır. Dolayısıyla milyonlarca bedele ulaşan israf ortaya çıkmaktadır. Buna 50’den fazlası çöplüklere atılan veya toprağa gömülen bağırsakları da ilave edersek, her yıl önemli miktarda milli servet heba edilmektedir.”

Vatandaşların kesim sırasında nelere dikkat etmesi gerektiği üzerine de bir takım bilgilendirme yapan tanınmış debbağ ve GTSO Başkanı Ersin Kaşka, deriye dört saat içinde yapılacak tuzlamanın hayli önemli olduğuna vurgu yaptı.

Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka, mercanmedya.com'a yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi; “Deriyi tulum halinde kesiksiz olarak çıkarmak, derinin organik bir madde olması nedeniyle kesimden sonra havalarında sıcak olması nedeniyle 2 ila 4 saat sürede hemen yapılacak tuzlama çok önemlidir.”

Kurban derisi ile ilgili yapılması gerekenleri de maddeler halinde sıralandıran Kaşka, şunları belirtti; “Koyun derileri için 2 kg, sığır cinsi deriler için 6 kg kalın tuzu deriye iyice yaymak, bağırsakları temizleyip, tuzlayarak plastik bir torbaya koymak, deri ve bağırsakları hayır kurumlarına teslim edilene kadar serin ve gölge bir yerde muhafaza etmek, deri hayvandan ayrıldıktan sonra üzerinde et parçalamamak, elde edilen ham deriyi tuzlandıktan sonra naylon poşete koymayaraki açık havada muhafaza etmek.”

Yukarıdaki açıklamalar ışığında kurumlara da büyük iş düştüğünü söyleyen Kaşka, kurban sahibi başta olmak üzere deri toplayan kurumlar ve deri imalatçıları arasında organizasyonun iyi sağlanarak olası muhtemel sorunlara da çözüm bulunabileceğini işaret etti.

Öte yandan Ersin Kaşka, halkımızın kesecekleri kurbanların hakk katında kabul olmasını dileyerek, tüm Gerede halkının da bayramını kutladı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı istanbul escort