Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 09:11 Bu haber 3105 kez okundu
 
Yeniden yapılandırılıyor!
Gerede Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Defterdarlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü işbirliği ile “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.
GÜNDEM Haberi
Yeniden yapılandırılıyor!

Gerede Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, GTSO Konferans Salonu’nda Bolu Defterdarlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü işbirliği ile “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Yeniçağa kaymakamvekili Rıdvan Demir, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu Defterdarı Zekai Dede, SGK il müdürü Erhan Çavuş, Bolu Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yüksel Ceylan, Daire amirleri, STK temsilcileri, İşadamları, Gerede’de bulunan mali müşavirler katıldı.

Kürsüye gelen Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, oda faaliyetleri konusunda bilgiler vererek; “6736 Sayılı Bazı Alacakları Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında SGK ve Vergi Dairesiyle birlikte tertip ettiğimiz bilgilendirme toplantısına hoşgeldiniz,” diye konuştu.

Bolu Defterdarı Zekai Dede ile SGK İl Müdürü Erhan Çavuş ve Bolu TÜRMOB Başkanı Yüksel Ceylan ve Genel sekreter Şerafettin Dağyıldızı da, üyelere yasayla birlikte sağlanan avantajları anlattı.

Yasayla hem esnafın, hem ticaret erbabı ve sanayicilerin borçlarının ödenmesi için kolaylıklar sağlandığı belirtilirken vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu borcu olan tüm kesimlerin bir an önce başvuru yapması ve taksitlerini aksatmamaları istendi.

İl Defterdarı Zekai Dede, verdiği bilgilerde; yasanın önemli avantajlar sunduğunu ve 15000’e yakın başvuru beklediklerini dile getirdi. İlgili vergi mükelleflerinin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini anlatan Dede, matrah artışı konusunda da uyarılarda bulunarak, özellikle inşaat işinde çalışanların mutlaka matrah artışı yapmalarını istedi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş ise;  “Bildiğiniz gibi 6736 sayılı kanun gereği 19 Ağustos tarihi öncesindeki bütün borçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılıyor. Yapılandırmalar peşin veya 6-9-12-18 eşit taksitte ödenebilecek. Bir ay ödeyecekler, bir ay ödemeyecekler. Peşin ödemelerde biriken bütün faiz borçlarının yarısı tamamı ile af oluyor. İdari para cezalarında prim aslının yarısı, artı bütün gecikme faizleri af oluyor. Bağ-Kur ve işletmelerimize ait idare para cezaları, icraya teşkil etmiş borçlar, GSS primleri, emekli sandığı kesenekleri, 2925’e ait primler gibi birçok konuya kolaylıklar getiriyoruz. Özellikle bu borçların ödenmesinde işverenlere ait birçok yenilik var. İşverenler, il müdürlüğümüze müracaat edebilirler. Ya da dosyasının bulunduğu merkezlere müracaat ederek bu yapılandırmalardan istifade edebilirler. Bu süre Ekim ayının sonunda sonlanacak. Gerede Ticaret ve Sanayi Odası başkan ve yönetimine bu imkânı  hazırladıkları için teşekkür ediyorum,” diye konuştu.

Gerede TSO Genel Sekreteri Şerafettin Dağyıldızı ise şunları anlattı; “Oda aidatlarına getirilen düzenleme ile kanunun ilgili maddesine göre; 30/06/2016 tarihinden (bu tarih dahil) önce ödenmesi gerektiği halde ödenmemiş olan oda aidatların asıllarını bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde (31 Ekim 2016 tarihine kadar) dilekçe ile  başvuruda bulunmak şartıyla ilk taksit ödeme süresinin sonuna kadar (30 Kasım 2016 tarihine kadar) aidat borcunun tamamını peşin veya azami 6 taksit ile ödenmesi durumunda gecikme zamlarının tahsilinden tamamen vazgeçilecektir. Ödemeler nakit veya kredi kartı ile yapılabilecek olup kredi kartı ile anlaşmalı banka kartlarına azami 6 takside kadar bölünebilecektir. Askıda bulunan üyelerin ise 6.taksit ödeme sonunda askıdan ineceği, anlaşmalı bankalarla yapılan 6 taksit kredi kartı ödemesinde ise askıdan inme işlemi anında uygulanacaktır.”

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı