Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 11:45 Bu haber 2169 kez okundu
 
Gerede Kaymakamı, o konuya dikkat çekti
"Kamu ve özel sektör aracılığıyla yapılacak yatırımlarla ilçenin konaklama kapasitesinin artırılmasının çok önemli olduğunu anlatan Kaymakam Ünsal; "Gerede yaylaları, gölleri, Esentepe mesire alanı, Arkut Kayak Merkezi başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin görmesi gereken yöresel tatları ve ürünleriyle birlikte önemli bir yol kavşağında bulunmaktadır," dedi."
YAŞAM Haberi
Gerede Kaymakamı, o konuya dikkat çekti

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası İlçemizde de çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya başladı.

Esentepe Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen programa Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, daire amirleri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal yaptığı konuşmasında Gerede'nin de turizmdeki öemine işaret ederek; "Gerede yaylaları, gölleri, Esentepe mesire alanı, Arkut Kayak Merkezi başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin görmesi gereken yöresel tatları ve ürünleriyle birlikte önemli bir yol kavşağında bulunmaktadır," dedi.

Kaymakam Ünsal; “Toplumda farkındalık yaratarak turizmin önemine dikkat çekmek ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasındaki günler Turizm Haftası olarak kutlanmaktadır.
Turizm, ülkelerin ve şehirlerin ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, farklı kültürlerin birbirini tanımasına ve kaynaşmasına da vesile olan  önemli bir sektördür. Bu anlamda doğal ve kültürel birikimiyle eşsiz bir ilçe olan Gerede sayısız doğal güzellikleri ve derin tarihi zenginlikleriyle turizm konusunda ilimizin önemli destinasyonlarından biridir.

Gerede’mizin tarihi dokusunu, eşsiz doğal güzelliklerini, yaz ve kış sporuna uygun alanlarını, yerli ve yabancı turistlere tanıtıp, turizmde hak ettiği yeri alması için turistlerin beklentileriyle elimizdeki imkanları en iyi şekilde bir araya getirdiğimizde üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun olmayacağına inanıyorum. Yazın en sıcağında yemyeşil örtüsü içinde, kışın beyaz ve kalın şalı ile doğa turizmi konusunda markalaşmaya uygun pek çok değere sahibiz.

Gerede yaylaları, gölleri, Esentepe mesire alanı, Arkut Kayak Merkezi başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin görmesi gereken yöresel tatları ve ürünleriyle birlikte önemli bir yol kavşağında bulunmaktadır. Asırlık çam ağaçlarıyla süslenmiş ormanları, eşsiz doğası, bol oksijenli havası ve spor alanlarıyla, temiz ve sakin doğasıyla ülkemizin ender bölgelerinden olan ilçemiz, şehir hayatının stresinden uzaklaşarak rahat bir nefes almak isteyenler için harika bir liman olma potansiyeline sahiptir," sözlerine yer verdi.

Kamu ve özel sektör aracılığıyla yapılacak yatırımlarla ilçenin konaklama kapasitesinin artırılmasının çok önemli olduğunu anlatan Kaymakam Ünsal, şöyle devam etti; "Bu sebeple, Gerede’nin turizm alanında hak ettiği noktaya gelmesi, gelişmişlik düzeyinin artırılması ve insanlarımızın bu sektörden doğrudan fayda sağlar hale gelmesi için Kaymakamlığımız, Belediyemiz, yatırımcılarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve esnaflarımız el ele vererek birlikte hareket etmekteyiz. Ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli bir görev üstlenen bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörünün gelişmesi sadece İlçemiz değil bölgemiz ve ülke ekonomimizin daha ileri seviyelere taşınmasına, kişi başına düşen milli gelirin artmasına dolayısıyla da refah düzeyinin yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır. O nedenledir ki, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın önemi büyüktür.
Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizde ve Gerede’de turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi dileğiyle Turizm Haftası’nı kutluyorum”

İlçemizde lise öğrencileri arasında düzenlenen “Turizm” konulu kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Gençlik Merkezi halk oyunları ekibinin folklor gösterisinin ardından protokol üyeleri öğrenciler tarafından hazırlanan yiyecek, içecek ve sunum sergilerinin bulunduğu alanı gezdiler.

Ardından Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, daire amirleriyle, Nimet Meto Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok amaçlı salonunda Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi’nin el sanatları sergisinin açılışını yaptı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı