Haber Detayı
24 Ocak 2017 - Salı 09:09 Bu haber 2862 kez okundu
 
Gelenekler, gençlerle yaşanıyor..
“Kayı Boyu Canlanıyor” sloganı ile çeşitli programlar düzenleyen Kayı Kiraz Köyü Gençleri, KayıKiraz Köyünde gelenekselleşen ferfene programı düzenledi.
YAŞAM Haberi
Gelenekler, gençlerle yaşanıyor..

Soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez eğlencelerinden ferfene geceleri ilçemiz köylerinde yaşanmaya ve yaşatılmaya devam ediyor.
Özellikle kış aylarında gençlerin kaynaştığı, oyunların oynandığı, şakaların yapıldığı, herkesin birbirini hatırlamasına ve tanımasına vesile olan “Ferfene Geceleri” Gerede’de kendine yer buluyor.

Gerede’deki köylerin, kış aylarının vazgeçilmezi olan ferfene gecesi, Kayı Boyu Kayıkiraz Köyünde 200 kişiyi aşan katılım ile gerçekleştirildi. Hoş sohbetin ve güzel paylaşımların olduğu gecede çeşitli oyunlar ile hemşeriler birleşerek kışın soğuğunu eğlenceyle sıcaklığa çevirdi.

“Kayı Boyu Canlanıyor” sloganı ile çeşitli programlar düzenleyen Kayı Kiraz Köyü Gençleri, KayıKiraz Köyünde gelenekselleşen ferfene programı düzenledi.

Programa Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, Gerede Ak Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, Gerede Spor Futbol Kulübü Başkanı İsmail Çetin ve Kayı Boyu Gençleri, Kayı Kiraz Köyü sakinleri yoğun bir katılım sağladı.
    
Kayı Boyunun düzenlediği program Gerede Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu‘nun yatsı namazı sonrasında sohbeti ile başladı, Gerede Belediye başkanı Mustafa Allar’ın katılımı ve köylülerimize selamlama konuşması ile devam etti.
 
Katılımcılara, verilen akşam yemeğinin ardından doyasıya eğlenilirken etkinlik sabahın ilk saatlerine kadar devam etti.  Programın ikinci gününün sabahı katılım sağlayanlara sabah kahvaltısı ikram edildi. Kahvaltı sonrası Kayı Boyu Gençleri toplu olarak karda kızak ile kaydı. Topluca kılınan öğle namazı sonrası 2017 yılı ferfene programı son buldu.
 
Geleneksel adetlerin yaygınlaştırılması amacıyla tertip edilen ferfeneler, genç nesle kültürel değerlerimizin öğretilmesi ve ferfene gecelerinin şehir kültüründe de yaşatılması, geçmişin canlı tutulması amacıyla düzenleniyor.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı