Haber Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 14:56 Bu haber 3681 kez okundu
 
Gerede dosyasında tahliye yok!
"Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nce belediyenin nikah salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklardan İbrahim B, ve Kemal A, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, diğer tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları hazır bulundu."
GÜNDEM Haberi
Gerede dosyasında tahliye yok!

Bolu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Gerede yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 8'i tutuklu 20 kişinin yargılanmasına, Yunus Nadi G ve ardından sanık avukatlarının savunmalarıyla devam edildi.
Mahkeme heyeti savunmaların ardından cezaevinde bulunan sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verirken bir sonraki mahkemeyi 12 Mart 2018 tarihine erteledi.

Hakan Aydın'ın haberine göre; Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Gerede apılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 8'i tutuklu 20 kişinin yargılanmasına devam edildi. Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nce belediyenin nikah salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklardan İbrahim B, ve Kemal A, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, diğer tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları hazır bulundu.
 
Mahkeme de son olarak Adli Kontrol Şartıyla tutuksuz yargılanan Yunus Nadi G, kendisinin bir yanlış anlaşılma üzerine yargılandığını, yıldır Risale-i Nur okuduğunu ancak kendisinin Nur Cemaatinin Kurtoğlu koluna mensup olduğunu, 2011 yıl yılında bir kez bankaya yüksek kar payı vermesi nedeniyle diğer bankalardaki nakit paramın 1/45’ini buraya yatırdığını, bir yıl bu bankada parasını tuttuğunu ve 2012 yılında ana parasını çekerek kar payından elde ettiği karı bu bankada tutmaya devam ettiğini belirtti.
Ş, 2014 yılında parasını çekmek istemesi üzerine banka müdürünün yönlendirmesiyle bankadaki parasını aile üyelerinden 7’si adına bölerek devlet güvencesine aldığını ve ilk fırsatta da bu parasını çektiğini sözlerine ekledi.

Yunus G, ayrıca kız çocuğunun okula giderken kaçırılması ve kendisinden fidye istenmesi nedeniyle mecburen kızını Bolu’da Melih Kolejine verdiğini, büyük oğlunun da devlet lisesinde okurken 39,5 gün devamsızlık yapmasına rağmen bu durumun kendisine okul tarafından bildirilmemesi üzerine oğlunu alarak Düzce’de bulunan Fatih Koleji’ne verdiğini ancak okulun yurdu bulunmasına rağmen oğlunun her gün servisle Bolu’dan Düzce’ye gönderdiğini ifade etti.

Yanlış anlaşılmalar nedeniyle 14 ay tutuklu kaldığını belirten G, öncelikle bankalarda bulunan mevduatları üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasını ve yargılama sonrasında beratını istedi.

Mahkeme heyeti sanıkların ardından, sanık avukatlarının savunmalarını dinledikten sonra ara karar vermek üzere kısa bir süre Mahkeme Salonu’ndan ayrıldı.

Mahkeme heyeti dava kapsamında yargılanan hiçbir sanığı tahliye etmezken, sanıkların banka mevduatları ve tapu kayıtları üzerinde bulunan tedbirlerin kaldırılmasını ve davanın 12 Mart 2018 tarihine ertelenmesine karar verdi. 
Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı