Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 09:56 Bu haber 4162 kez okundu
 
Gerede'den, kereste araştırmaya gitmiş!..
"Gerede Sanayici ve İş Adamları Derneği üyesi olmadığını ve bu dernek hakkında hiçbir bilgisinin bulunmadığını ileri süren Hasan E, üyelik kaydının neden dolayı çıktığını bilmediğini savundu."
ASAYİŞ Haberi
Gerede'den, kereste araştırmaya gitmiş!..

FETO/PDY yapılanması kapsamında Gerede'den bir esnaf, bir işçi ve bir öğretmenin yargılanmasına başlanıldı.
Kapatılan Gerede Sanayici ve İş Adamları Derneği'ne üye olan ve işadamlarıyla Gabon'a inceleme için gittiklerini söyleyen Hasan E. “Gezimiz tamamen ticari amaçlıydı. Orada kereste fiyatlarının uygun olduğunu duymuştum. O nedenle araştırma yapmak için gittim” dedi.

İl basınından yansıyan bilgilere göre; FETO/PDY yapılanması kapsamında haklarında iddianame hazırlanan Gerede’den 3 kişi hakim karşısına çıkarıldı. Deri sanayide işçi olarak çalışan Sabri D.., bir lisenin pansiyonundan sorumlu müdür yardımcısı Yakup E. ve esnaf Hasan E. haklarındaki iddialara cevap verdiler.


EK İŞ OLARAK CİHAN HABER AJANSI'NA SEÇİM SONUÇLARINI BİLDİRMİŞ

Evinde yapılan aramada "Yeni Bahar", "Ailem" ve "Aksiyon" dergisi ile zaman gazetesinin 2015 tarihli nüshalarının yanı sıra, Cihan Haber Ajansı seçim kimlik kartı ele geçirilen tutuksuz sanık Sabri D. ise hakkındaki iddiaları reddetti.


Kendisinin Gerede ilçesinde deri sanayinde işçi olarak çalıştığını ifade eden Sabri D. "Kazancım az olduğu için çoğu zaman ek işler yapardım. Zaman Gazetesinin Gerede yetkilisi benim bu durumumu bildiği için bir günlük ücret karşılığında bana seçim sonuçlarını aktarmamı söylemişti. Ben de bunu kabul etmiştim. Bu seçim 7 Haziran seçimlerinden önceydi diye hatırlıyorum ama tam tarihini hatırlamıyorum" dedi.


BANKAYA DESTEK ÇAĞRISINDAN SONRA HESAPLARINDA SÜREKLİ ARTIŞ OLMUŞ

Gerede'de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir lisenin pansiyonunda sorumlu müdür yardımcısı iken görevinden ihraç edilen tutuksuz sanık Yakup E. de hakkındaki iddiaları reddederek, "Odamda bulunan 2016 yılının ilk 3 ayına ait Sızıntı dergileri yurda kargo ile gönderilirdi. Benim hiçbir aboneliğim ya da üyeliğim yok." diye konuştu.


Bank Asya'ya destek olduğu iddialarının da gerçeği yansıtmadığını ileri süren Yakup E. sadece faizsiz olduğu için bu bankayı tercih ettiğini dile getirdi.


Tutuksuz sanık Yakup E, mahkeme başkanının Bank Asya'da bulunan hesabındaki hareketliliğe dikkati çekerek, "Hesabınızda 2013 Aralık ayında hiç para yokken 2014 Ocak itibari ile para yatırılmaya başlanmış. Ocak ve Şubat aylarında arka arkaya 2 ay toplam 16 bin lira para yatırılmış. Yıl içinde sürekli azalıp artmalar olmuş. 2015 yılı Mart ayında 44 bin liraya artmış. 2016 yılının sonuna kadar sürekli para yatırılma işlemleri yapılmış bunu nasıl açıklayacaksınız?" sorusuna, bankaya yatırdığı paraların kendisine kalan miras ile eşinin yaptığı ticaretten dolayı eline geçen paralar olduğu cevabını verdi.


KERESTE ARAŞTIRMAYA GİTMİŞ

Kapatılan Gerede Sanayici ve İş Adamları Derneği'ne üye olduğu ve çocuğunu Fatih Koleji'ne gönderdiği için hakkında dava açılan tutuksuz sanık Hasan E. de hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.


Gerede Sanayici ve İş Adamları Derneği üyesi olmadığını ve bu dernek hakkında hiçbir bilgisinin bulunmadığını ileri süren Hasan E, üyelik kaydının neden dolayı çıktığını bilmediğini savundu.


Sanık Hasan E, ilçede bulunan bazı esnaflarla ticaret amacı ile yurt dışına çıktıklarını da ifade ederek, "İlçede deri ve değişik sektörlerde faaliyet gösteren bazı esnaflarla bir Afrika ülkesi olan Gabon'a gittik. Buraya gidişimiz tamamen ticari amaçlıydı. Orada kereste fiyatlarının uygun olduğunu duymuştum. O nedenle araştırma yapmak için gittim. Diğer arkadaşlarımız da kendi alanlarında incelemelerde bulundu" diye konuştu.


Sanık Hasan E, Gabon'da kendilerini bir Türk'ün karşıladığını belirterek, bazı iş adamları ile görüştükten sonra ülkede bulunan Türk okuluna gittiklerini söyledi.


Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, tanıkların dinlenilmesi için duruşmaları erteledi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı