Haber Detayı
23 Şubat 2018 - Cuma 15:59 Bu haber 5725 kez okundu
 
5'inci kata nasıl tırmandığını anlattı
"Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Berfin Yıldız’ı, başından vurarak öldüren katil zanlısı Cihat Kaycı’nın cinayet günü sevgilisinin kaldığı evin 5’inci katına çıkıp çıkmadığının tespiti için apartmanda keşif yapıldı."
ASAYİŞ Haberi
5'inci kata nasıl tırmandığını anlattı

Sevgilisi Berfin Yıldız’ın kaldığı apartmanın 5’inci katına tırmanarak çıkıp yatak odasına girdiği konusunda Orta Mahalle Alem Efendi sokak Numara 12 adresindeki aparman önünde Bolu Ağır Ceza Mahkemesi heyeti nezaretinde keşif yapıldı.

Gerede'de, üniversite öğrencisi Berfin Yıldız'ı silahla vurarak öldürdüğü ve ev arkadaşını yaraladığı iddiasıyla hakkında dava açılan zanlıya tatbikat yaptırıldı.

Gerede'de, 10 Aralık 2016'da üniversite öğrencisi Berfin Yıldız'ı silahla vurarak öldürdüğü ve ev arkadaşını yaraladığı iddiasıyla hakkında dava açılan Cihat Kaycı'nın, olayın gerçekleştiği apartmanın beşinci katına nasıl tırmandığının tespit edilmesi amacıyla önceki günlerde keşif yapıldı.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, mahkeme üyeleri, cumhuriyet savcısı, Yıldız'ın ailesinin avukatı, bilirkişi ve sanık Cihat Kaycı, Gerede'nin Orta Mahalle Alem Efendi Sokak'taki olayın gerçekleştiği apartmanının önüne geldi.

Kız arkadaşını öldürdüğü ve bir kişiyi de yaraladığı gerekçesi ile hakkında "tasarlayarak öldürme", "ruhsatsız ateşli silahlarla mermi satın alma veya taşıma veya bulundurma", " nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme" ve "cebir, hile veya tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlamaları ile dava açılan sanık Kaycı, öldürdüğü Berfin Yıldız ile arkadaşlarının kaldığı dairenin beşinci katta bulunan balkonuna nasıl tırmandığını anlattı.

Olayın gerçekleştiği daireye apartmanın arkasından tırmandığını anlatan Kaycı, "Öncelikle arka taraftaki başka bir binanın girişi önünde bulunan doğalgaz kutusuna bastım. Buradan doğalgaz iletim hattına ait borular vasıtasıyla apartmanın arka kısmında faaliyet gösteren kafenin reklam tabelasını daha sonra da onun yan tarafından bulunan bir mağazanın reklam tabelasını kullanmak suretiyle sağa doğru hareket ettim. Apartmanın birinci katında bulunan dairenin çanak anteninin duvara monteli kısmına basmak suretiyle dairenin balkonuna tırmandım. Bu balkondan sağa doğru hareket ederek yine çanak anteni kullanmak suretiyle üst balkona tırmandım." şeklinde konuştu.

Mahkeme başkanı, olayın yaşandığı daireyle altında bulunan çanak anten ve bir alt kattaki dairenin balkonu arasındaki mesafenin uzunluğuna dikkati çekerek, mevsim şartları itibarıyla havanın da çok soğuk olduğunu belirterek buraya tırmanmanın zor olduğunu söyledi.

Bunun üzerine Kaycı, "Ben daha önce de şahsi çevikliğimle tırmanışı gerçekleştirdiğimi söylemiştim. Problem çekmeyecek ise huzurda da buraya tırmanabilirim. İlk geldiğimde elimde eldiven vardı fakat ben daha kolay tırmanmak için eldiveni çıkarmıştım. Ellerim üşümedi. Apartmanın beşinci katına 1,5-2 dakika içinde tırmandığımı hatırlıyorum." dedi.

Daha sonra apartmanın ön tarafına getirilen Kaycı'ya, maktul Yıldız'ın oturduğu dairenin zilini bilip bilmediği soruldu. Kaycı, hangi zilin Berfin ve arkadaşlarının oturduğu daireye ait olduğunu bilmediğini belirterek, o sırada evde yaşayan hiç kimsenin de hangi zilin kendilerine ait olduğunu bilmediğini savundu.

Keşif işleminin tamamlanmasının ardından mahkeme başkanının talimatı üzerine polis ekipleri tarafından sanığın tırmandığını iddia ettiği çanak antenle üst katın balkonu arasında kalan mesafe metreyle ölçüldü.

Cinayet olmadan önce katil zanlısının dış kapı yerine apartmanın 5’inci katına tırmanması ve buruda öldürdüğü genç kız öğrencinin yeni sevgilisiyle yakalandığı ve zanlının yatak odasında yakaladığı genci yaraladığı evin apartman girişindeki ziller de mahkeme heyeti tarafından bilirkişiye fotoğrafları çektirildi. Zanlı aparmanın dış kapısını olay günü kullanmadığını tekrar dile getirirken 5’inci kata 1.5 ila 2 dakika arasında tırmandığını da itiraf etti.

Mahkeme heyeti, cinayet zanlısına yaptırdığı keşif sonrası balkon aralıklarının yüksekliğinin ne kadar olduğunu tespit etmek amacıyla kat aralıkları polis eşliğinde tek tek ölçülerek tutanaklara yazdırıldı. Keşif boyunca zanlının soğukkanlı olduğu ve olay gününü tek tek anlatması gözlerden kaçmadı. Keşif nedeniyle bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı