Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 13:43 Bu haber 3125 kez okundu
 
Seviller ve Hacıveli Yaylalarının akıbeti ne olacak?
"Gerede Belediye Başkanlığı basın bilgilendirmesinde bulunarak Seviller ve Hacıveli mevkilerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı hakkında açıklama yaptı."
YAŞAM Haberi
Seviller ve Hacıveli Yaylalarının akıbeti ne olacak?

Gerede Belediyesi, Cumhurbaşkanı Kararının Eki Listesinde yer alan Hacıveli ve Seviller Yaylalarının bahsi üzerine, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. yer alması nedeniyle konu ile ilgili açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.

Belediye, Hacıveli ve Seviller Yayla Mevkilerinde imar uygulaması yapılan alanı etkileyen ve mağduriyete neden olacak herhangi bir husus bulunmadığını duyurdu.

Gerede Belediye Başkanlığı basın bilgilendirmesinde bulunarak Seviller ve Hacıveli mevkilerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı hakkında açıklama yaptı.

Gerede Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere, 4 Mart 2020 tarihli, 31058 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 03/03/2020 tarihli ve 2189 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki Listesinde; adları belirtilen alanların yayla alanı olarak ilan edilmesine ilişkin aynı listede tarih ve sayıları yazılı Bakanlar Kurulu kararlarında yer alan hükümlerin 6831 sayılı Orman Kanununun 17.nci maddesi gereğince kaldırılmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanı Kararının Eki Listede, Bolu ili Gerede İlçesi Hacıveli ve Seviller Yaylalarının yer alması nedeniyle konu ile ilgili açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.

Bahsi geçen, Cumhurbaşkanı Kararının Ekli Listede yer alan 30.07.2013 tarihli, 28723 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2013/5031 Karar sayılı Devlet Ormanları İçerisinde Bulunan Bazı Alanların Yayla Alanı Olarak İlan Edilmesi Hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı’nda; Devlet ormanları içerisinde bulunan ve ekli liste ile haritalarda isimleri ve yer bilgileri ile sınır ve koordinatları belirtilen alanların yayla alanı olarak ilan edilmesi kararı alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldığında, bu kararda İlçemizi ilgilendiren Bolu ili Gerede İlçesi Hacıveli ve Seviller Yaylalarına ilişkin sınır ve koordinatları belirtilen alanların Hacıveli ve Seviller Yaylaları içerisinde Belediyemizce yapılan imar uygulamasının dışında kalan,  ‘Orman vasıflı’ alanlar olduğu ve bu Cumhurbaşkanı Kararı ile Orman vasıflı alanların yayla alanından 6831 sayılı Orman Kanununun 17.nci maddesi gereğince çıkarıldığı belirtilmiştir. Yayla alanından çıkarılan alanların Seviller ve Hacıveli Yaylalarında imar uygulaması yapılan alanlar ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Kararı ile ilgili, Hacıveli ve Seviller Yayla Mevkilerinde Belediyemizce imar uygulaması yapılan ve vatandaşımızın yıllardır kullanmakta olduğu evlerinin bulunduğu alanı etkileyen ve mağduriyete neden olacak herhangi bir husus bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı