Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 09:39 Bu haber 3176 kez okundu
 
Başkan Allar: 'Uzlaşmalar devam ediyor, yüzde 52’ye ulaştık'
Belediye tarafından Cumhuriyet Meydanına kurulan çadırda devam eden yardım kampanyasına Gerede halkı yoğun ilgi gösterdi.
YAŞAM Haberi
Başkan Allar: 'Uzlaşmalar devam ediyor, yüzde 52’ye ulaştık'

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’nin birçok il ve ilçesinden depremin yaralarını sarmak için yardımlar yola çıkıyor. Gerede’de de toplanan kuru gıda yardım malzemeleri Elazığ ve Malatya’ya ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Programda konuşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, dönüşüm üzerine verdiği bilgilendirmede de; "Biz Belediye olarak kentsel dönüşüm projelerini başlattık. Özellikle Demirciler Mahallemizin dönüşümü için uzlaşmalar devam ediyor. Yüzde 52’ye ulaştık," sözlerini kullandı.

Çarşamba günü Gerede Belediyesi öncülüğünde; Gerede Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Kahveciler ve Lokantacılar Odası, Tabak Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Bakırcılar, Kalaycılar, Tenekeciler ve Oto Tamircileri işbirliğinde yardım kampanyası başlatılmıştı, Belediye tarafından Cumhuriyet Meydanına kurulan çadıra Cuma gününe kadar devam eden yardım kampanyasına Gerede halkı yoğun ilgi gösterdi.

31 Ocak 2020 Cuma günü saat 14.00’da gerçekleşen programa Belediye Başkanı Mustafa Allar, Esnaf Odası Başkanı Abdullah Güler, Kahveciler Odası Başkanı Osman Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Çetin, Belediye Meclis üyeleri, idari ve milli daire amirleri; yardım kampanyasında yer alan odaların yöneticileri ve hayırsever Gerede halkı katıldı.

Programda konuşma yapan Mustafa Allar: “Belediyemiz öncülüğünde; Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Kahveciler ve Lokantacılar Odası, Tabak Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Bakırcılar, Kalaycılar, Tenekeciler ve Oto Tamircileri Odası İşbirliğinde Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremde vatandaşlarımıza yönelik yaptığımız yardım kampanyası halkımızdan büyük ilgi gördü. 2 kamyon gıda ürünü Elazığ ve Malatya’da bulunan İl Afet Koordinasyon Merkezlerine teslim edilecek. Hayırsever halkımıza şükranlarımı sunarım. Elazığ ve Malatya’da vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Devletimizin kudretini gördük çok şükür. Güçlü bir devletimiz var. 1999 Depremini hatırlayın bu depremi, Van depremini hatırlayarak kıyaslayın. 2 Devletin davranışı ve hareketi olarak kıyaslayın, siz her şeyin farkındasınız. Kuzey Anadolu Fay Hattı İlçemizin ortasından geçiyor. 1 Şubat 1944 Gerede depremini de kimse unutmasın. Yarın 76. Yıldönümü. O depremde de binlerce Geredeli vatandaşımız vefat etti. Yıkılmayan ev kalmadı neredeyse. Biz Belediye olarak kentsel dönüşüm projelerini başlattık. Özellikle Demirciler Mahallemizin dönüşümü için uzlaşmalar devam ediyor. Yüzde 52’ye ulaştık. Hemşehrilerimden ricam bizlere destek vermesi. Buralarda evi olan vatandaşlarımız kendilerinin, ailelerinin, sevdiklerinin canlarını düşünsünler ve bu uzlaşmaları hemen tamamlayalım. Deprem öldürmüyor, çürük bina öldürüyor. Ben hemşehrilerimin bize destek vererek bu kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceğimize inanıyorum. Bu vesile ile tüm depremlerde özellikle 17 Ağustos Marmara, 12 Kasım 1999 Düzce Depremlerinde, 1 Şubat 1944 Gerede depreminde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın konuşmasının ardından İlçe Müftü Vekili Salih Dursun’un duası sonrası yardımlar yola çıktı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı