Haber Detayı
18 Eylül 2017 - Pazartesi 10:21 Bu haber 1687 kez okundu
 
'Mayhalaa devam edecek'
"Her yıl Türkiye genelinden esnafların katılımıyla kurulan ve kaz eti, köy ekmeği, keş, el işleri gibi ürünlerin yer aldığı Geleneksel Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı, hafta sonunda gerçekleştirildi."
YAŞAM Haberi
'Mayhalaa devam edecek'

Gerede’nin en önemli olgularının başında gelen ve değişik il ve ilçelerden birçok kişiye ev sahipliği yapan Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı yapılan duanın ardından açıldı.

Açılışa Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu, İl Genel Meclis Üyeleri ve STK temsilcileri katıldı

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar,  açılış anında yaptığı konuşmada, ilk kuruluş tarihi asırlara dayanan ve bilinmeyen Türkiye’deki 5 büyük panayırdan birisi olan Gerede Panayırı’nın her yıl geleneksel olarak yapıldığını söyledi.

Gerede Panayırı’na Bolu ve ilçeleri başta olmak üzere çevre illerle Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yaklaşık bin esnafın satış yapmak için geldiğini bildiren Allar, panayıra gelen yaklaşık 500 köylünün de satış yaptığını anlattı.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, panayırların kuruluş tarihi belli olmayan ama Gerede ve ülkeyle özdeşleşip bütünleşen bir etkinlik olduğunu altını çizerek, “Güzel bir günde panayırımızın açılışını gerçekleştiriyoruz. Panayırlarımızın ülkemiz, milletimiz ve esnafımız açısından hayırlı olmasını diliyorum. Helal kazançlar kazanmalarını rabimden niyaz ediyorum” dedi.

Ak Parti Bolu Milletvekili Divan Katip Üyesi Fehmi Küpçü de, cuma gününde rabbimize hamd ile panayırın açılışını gerçekleştireceklerini belirterek, “Gerede panayırları çocukluğumuzda yer eden cüzide etkinliklerden bir tanesidir. Panayırların milletimize, uzaktan ve yakından gelen esnaflarımıza bereket getirmesini bereketli kazançlar sağlamasını rabbimden niyaz ediyorum ve esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği faks mektubu da okundu. Konuşmaların ardından Gerede İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu’nun yaptığı duanın ardından kurdele kesimi ile açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra protokol üyeleri esnafı dolaşarak hayırlı işler temennisinde bulundu.

Tabakhane mevkiinde bulunan ve 20 dönüm arazi üzerinde yaklaşık bin 500 esnafın katılımıyla kurulan, kaz eti, şak şak helvası, köfte, el işleri, canlı hayvanlar, kışlık bakliyat ve giyim eşyalarının satıldığı panayır, Osmanlı döneminden beri her yıl 2 defa kuruluyor ve 3’er gün hizmet veriyor.

Gerede ilçesine hem ekonomik yönden hem de tanıtımı açısından büyük önem arz eden Gerede Panayırı’nın ikincisinin 29,30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde yapılacağı bildirildi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı istanbul escort