Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 15:56 Bu haber 1420 kez okundu
 
Gerede'de bu panayır bir başka!..
"Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ve Gerede Belediyesi’nin ortaklaşa organize ettiği Sağlık Panayırı Gerede’de açıldı."
YAŞAM Haberi
Gerede'de bu panayır bir başka!..

Gerede Belediyesi ve Bolu İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Gerede ilçemizde sağlık panayırı kuruldu. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan panayırda sağlık çalışanları ile vatandaşlar bir araya geldi.

Gerede Sağlık Panayırı açılış törenine Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol, Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, Kadın Kolları Başkanı Serap Çığrılı, MHP İlçe Başkanı Yüksel Sönmez, Bolu ve Gerede kurum yöneticileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve davetliler katıldı.

İlimizdeki pek çok hastanenin ve verilen diğer sağlık hizmetlerin standlarının olduğu Panayır’da çocuklar için oyun alanlarından göz taramalarına kadar pek çok hizmet yer aldı.

Daire müdürleri, sağlık çalışanları ve çok sayıda vatandaşın da iştirak ettiği  katılım sağladığı; Gerede’de ilk defa açılan Sağlık Panayırı’nda, çocuk doktorculuk oyun standı, çocuklara ambulans gezileri, folklor etkinlikleri, sağlık taramaları, Kızılay kan bağışı standı, türkök-kök hücre bağış standı, akupunktur standı, ergoterapi standı, kardiyoloji standı, dahiliye standı, göz standı, çocuk sağlığı standı, gebe ve menapoz okulu standı, menapoz okulu standı, anne/bebek dostu hastane bilgilendirme standı, anne sütü standı, yaşlı sağlığı merkezi standı, aile hekimliği ve topum sağlığı merkezi standı, tütün ile mücadele standı, sigara bırakma standı, obeziteyi önleme standı, diyabet standı, karbonmonoksit zehirlenmeleri standı, ketem standı, kanser bilgilendirme standı, evde sağlık hizmetleri standı, ağız ve diş sağlığı standı, toplum ruh sağlığı merkezi standı, amatem standı, sağlık teknolojileri standı, 112 ve ilkyardım standı, organ bağışı standı, akılcı ilaç kullanımı standı. MHRS ve 182 hizmetleri e-nabız bilgilendirme standı kuruldu.

Panayırı değerlendiren Başkan Mustafa Allar; “Bolu İl Sağlık Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokol ile Sağlık Panayırı’nı İlçemizde düzenledik. Bu yıl ilçemizde ilki gerçekleştirilen sağlık panayırında vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarını bir araya getirdik. Vatandaşlarımızı; Koruyucu sağlık hizmetleri, kan ve organ bağışı, tedavi süreçlerinde doğru bilgi, akılcı ilaç kullanımı, sağlıkta şiddet gibi konularda bilgilendirmeye çalıştık. İl Sağlık Müdürümüz Doktor Öğretim Üyesi Muhammed Emin Demirkol hocamıza ve tüm sağlık çalışanlarına emek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Panayır ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol ise; "Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Sağlık Panayırına Gerede halkının da büyük ilgisi oldu. Öncelikle kendilerine teşekkür etmek isterim. Panayırımızda 7’den 70’e herkesin ihtiyaçlarına göre düşünülmüş pek çok hizmetin yer aldığı standlarımızda yaklaşık 1500 kişiye hizmet verildi. Kızılay Kan Aracında yaklaşık 60 kan bağışı toplandı. İmkanı yada zamanı olmadığından ulaşamayan pek çok kişiye yönelik taramalar gerçekleştirildi." diye konuştu.

Sağlık Panayırı etkinliğinin amacının sağlık hizmetlerine dair uygulamaların insanlara ulaştırılarak, sağlık bilincinin artmasına yönelik faaliyetlerin yaygınlaştırılması olduğuna dikkat çeken Demirkol; "Başta Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ersin Kaşka olmak üzere, Kızılay'a, Gerede Gençlik Merkezi'ne ve panayır süresince özveri ile çalışan tüm personelimize teşekkür ederim." dedi.

Sağlık Panayırında kurulan çocuk oyun alanında çocuklar yüz boyama, parmak boyama gibi etkinlikler yaparken, diğer stantlarda da bilgilendirmelerin yanı sıra diş fırçalama seti, sabunlar ve sağlıklı beslenmeleri için meyveler dağıtıldı. Solunum testlerinin ve dahiliye, göz gibi pek çok muayenelerin yapıldığı stantlara her yaştan ilgi büyüktü. Gerede Sağlık Panayırı açılış töreninde 100. Yıl İmam Hatip İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından sergilenen folklor gösterisi büyük beğeni topladı.

Program sonunda İl Sağlık Müdürü Muhammed Emin Demirkol tarafından katkılarından dolayı Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’a ve Gerede TSO Başkanı Ersin Kaşka’ya plaket takdim edildi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı