Haber Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 08:59 Bu haber 1991 kez okundu
 
2018 nasıl geçti?
Başarılı çalışmalarını aralıksız sürdüren Gerede Belediye’si 2018 yılında da çözüme kavuşturduğu ve tamamladığı projelerle İlçe halkına hizmet etmeye devam ediyor.
SİYASET Haberi
2018 nasıl geçti?

Başarılı çalışmalarını aralıksız sürdüren Gerede Belediye’si 2018 yılında da çözüme kavuşturduğu ve tamamladığı projelerle İlçe halkına hizmet etmeye devam ediyor. 2018 yılı Sosyal, Kültürel, Tanıtım ve Sportif Programların Altın Yılı oldu.

FUARLARDA GEREDE´NİN TANITIMI LAYIKIYLA YAPILDI
Dünya genelinde 106 ülkeden 600 Tur operatörünün katıldığı ve stand açtığı, onbinlerce kişinin ziyaret ettiği İstanbul Tüyap Fuar Merkezi'nde başlayan ve dört gün süren Emitt Turizm Fuarı’nda, 22–25 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara ATO Congresium Merkezinde 3. kez düzenlenen Uluslararası Turizm Expo Fuarı Gastronomi Zirvesi‘nde, 06-08 Aralık 2018  tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi’nde Gerede İlçesi tanıtıldı.

Gerede Belediyesi'nin üyesi olduğu BAKAB (Batı Karadeniz Kalkınma Birliği) çatısı altında fuarlarda stant açan Gerede Belediyesi, ilçeyi uluslararası alanda tanıtma fırsatı buldu. Gerede Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Personelinin görev aldığı fuarlarda, Turizmde önceliği olan Esentepe Doğal Parkı ve Arkut Dağı Kayak Merkezi için özel hazırlanan broşürler ve tanıtım filmleri ve CD leri ile turizmcilerin dikkati çekildi.  Ayrıca, Gerede'yi her yönüyle tanıtan broşür ve kitapçıklar Gerede çantaları içersinde standı ziyaret edenlere dağıtıldı. Deri halı, deri demer, şak şak helvası, keş, köy ekmeği ve deri tabloların da tanıtım için yer aldığı stantta, ziyaretçilere şak şak helvası ikram edildi. Ayrıca devlet büyüklerininde ilgi gösterdeği Gerede Belediyesi stantları bütün fuarlarda ilgi odağı oldu.
 
SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ALTIN YIL
2018 yılı boyunca sosyal belediyecilik kapsamında Gerede Belediyesi’nin Melih Gökçek Kültür Merkezinde düzenlediği ve halkımızın yoğun ilgi gösterdiği programlarda birçok ünlü ismi ağırlandı.
 
Serdar Tuncer ile Şiirli Muhabbet, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Radyo 7 Programcısı Mehmet Zeyd Yıldız’ın katılımlarıyla Vefatının 100. Yılında Abdülhamid Han’ı Anma, İkbal Gürpınar’la Mutlu Kadın Mutlu Toplum, Mevlid-i Nebi Haftasında Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’yla Söyleşi, Hayati İnanç’la Edebiyat ve Hayata Dair Konferansı, ünlü tiyatrocuların yer aldığı “Vay Sen Misin Ben Olan” Tiyatro Gösterisi, anasınıfı öğrencilerine yönelik kukla gösterisi, Ateşten Gömlek Tiyatro Gösterisi programları düzenlendi. 
Mübarek üç ayların başlangıcı olan Regaib Kandili'nde Şehir Mezarlığına ziyarete gelenlere lokum ve gül suyu ikram edildi. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu yılda 33. sü gerçekleştirilen Ortaokullar Arası futbol turnuvasında kıran kırana mücadeler gerçekleşti.

Hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerinin 18 yıldır buluşturulduğu sıcak aş dağıtımı yapıldı. Ramazan ayının 15. günü Dünya Yetimler Günü olması münasebetiyle kardeşlik iftarı düzenlendi. Okulların tatile girmesiyle birlikte, öğrencilerimizin boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirebilmeleri amacıyla Yaz Futbol Okulu düzenlendi. Gerede Belediyesi; Adli Bilimciler Derneği ve Bir İyilik Yap Derneği İşbirliği ile  “Uyuşturucu İle Mücadele Eğitimi” programı gerçekleştirildi. Aşure günü münasebetiyle  Cuma Namazına müteakip Cumhuriyet Meydanında 3000 kişilik aşure tatlısı ikram edildi. Gerede Belediyesi’nin katkılarıyla, Gençlik hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü işbirliğinde “IAAF Çocuk atletizmi projesi” düzenlendi.

 
TARİHİ GEREDE PANAYIRLARINI YÜZBİNLER ZİYARET ETTİ
14-15-16 Eylül 2018’de birinci panayırla başlayan Gerede Panayırları 28-29-30 Eylül 2018’de gerçekleştirilen ikinci panayır ile sona erdi. 14-15-16 Eylül tarihindeki İlk panayırlara HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Vali Ali Fidan, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han, Asliye Hukuk Hâkimi Taner Gülşen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mazhar Bozoğlu, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Tahir Gayret, İl Genel Meclis Üyeleri, İzmit Belediyesi ve Gerede Belediyesi Meclis Üyeleri, İdari ve Mülki Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, bazı STK temsilcileri ve vatandaşlarımız katıldı. Açılış töreni Merkez TV'den canlı yayınlandı.

GEREDE MODERN ARITMA TESİSİNE KAVUŞUYOR
D.S.İ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve beraberindeki heyet yapımı devam eden Türkiye’nin en uzun tüneli olan ve Ankara’nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Gerede Işıklı regülâtörü ve Gerede evsel atık isale hattında yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Gerede’ye geldi.
30 Ağustos 2018 Perşembe günü Gerede’ye gelerek incelemelerde bulunan Mevlüt Aydın’a Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’da eşlik etti.
Gerede ilçemizin evsel atıklarının, Deri ve Karma O.S.B fabrika atıklarının havzayı kirletmemesi için çok önem arz eden bir projeni ihalesi yapılarak, çalışmalar başladı. Proje tamamlandığında biyolojik son derece modern bir arıtmaya kavuşulacak.

ESENTEPE BAŞPEHLİVANI "ŞABAN YILMAZ"
Bu yıl ilki gerçekleştirilen 1. Ramazan Dede'yi Anma etkinlikleri ve Tarihi Esentepe Yağlı Güreşleri´nin 70. si 26 Ağustos 2018 Pazar günü Gerede Belediyesi´nin organizasyonunda Esentepe Mesireliğinde gerçekleştirildi. Kıran kırana geçen müsabakalarda Esentepe Er Meydanının Baş Pehlivanı finalde Faruk Akkoyun'u yenen Samsunlu Şaban Yılmaz oldu.
Ramazan Dede Camisinde Dünyaca ünlü hafızlar Millet Camisi İmam Hatibi Mustafa Orhan, Hacı Bayram Veli Camisi İmam Hatibi Yunus Koçan, Zeytinburnu Seyit Nizam Camisi İmam Hatibi Kurra Hafız Cemil Özkul ve İlçe Müftülüğüne bağlı İmam-Hatip ve Müezzinlerin katılımıyla Kuran Ziyafeti ve Mevlid-i Şerif programıyla başlayan 1. Ramazan Dede'yi Anma etkinlikleri program sonrasında etli pilav ikramıyla devam etti. Öğle namazına müteakip protokol ve vatandaşlar Cami yanında bulunan Horasan Erenlerinden, Akıncı Türklerinden Ramazan Dede Türbesini ziyaret ederek burada dua ettiler, Fatiha okudular.

SPOR KOMPLEKSİNDE KAZMA VURULDU
Gerede Belediyesi halkın spor ihtiyaçlarını karşılamak, Geredespor Kulubü’nün konaklama ihtiyacını gidermek, sportif aktivite alanlarını arttırmak ve spora teşvik amaçlı gereksinimi karşılamak üzere Bahçelievler Mahallesi’ne yeni bir spor tesisi inşa ediyor. 
Gerede Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında 16 odalı tesis binası, sentetik antreman sahası, yemekhane, mutfak, çamaşırhane, fitness salonu, lobi ve teknik ihtiyaç odaları bulunan modern spor tesisini yapmaya başladı.

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI ARKUT´TA
Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı tarafından Gerede Arkut Dağı´nda 14-15-16 Şubat 2018 tarihlerinde 15 İlden 141 kayakçının yarıştığı Kayaklı Koşu K1 Ligi 2.ayak Yarışmaları 16 Şubat Cuma günü düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.
Yarışmada dereceye giren sporculara madalyaları Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Gerede Belediye Başkan Vekili İsmail Çetin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şahin Ertem,  Bolu GHSİM Spor Şube Müdürü Ramazan Demir, Gerede İlçe Emniyet Müdürü Ethem Çakır, Gerede Jandarma Komutanı Mustafa Ülger tarafından verildi. İki gün boyunca serbest sitil 10 kategoride yarışan kayakçılar zorlu bir yarışın ardından derecelerini elde ettiler. Müsabakalara Geredeli Sporcularımız toplamda 11 madalya alarak damga vurdular.

TV PROGRAMLARIYLA BAŞKAN ALLAR ÇALIŞMALARINI ANLATTI
Bolu’nun dünyaya açılan penceresi Merkez Tv, ilçemizde tarihi bakımdan önem taşıyan Kiliseli Han, Çan saati, Tarihi Hamam, Yukarı Tekke Camii gibi yapıların çekimi ile bunun yanı sıra Gerede´mizin yöresel yemeklerini, ekonomik açıdan bel kemiğini oluşturan dericilik ve Gerede´nin doğal güzelliği bakımından ilk sırasını teşkil eden Esentepe Mesireliğini ve Arkut Dağı Kayak Merkezi´ni “Nerde Ne Var” isimli programla tanıttı.
"Meltemle Zirvedekiler" programının yapımcısı ve sunucusu  Meltem Dikici'nin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Mustafa Allar, Gerede'ye kazandırılan yatırımlarla ve Gerede’nin sosyal, kültürel, ekonomik durumu, yöresel ürünleri ile ilgili açıklamalarda ve tanıtımlarda bulundu.
İlçenin yöresel ürünleri olan keş, kızarmış kaz, köfter, şak şak helvasını tanıtan ve ürünlerin ikramında bulunan Başkan ALLAR ayrıca “Cezaevi, Kentsel dönüşüm, Devlet Hastanesi Ek Binası, Alt ve Üst Arasta, Keçeli Suyu, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Şehir Stadı, Okul ve Cami İnşaatları, Karma OSB ve Deri OSB’de ki gelişmeleri, asfalt, kaldırım ve park çalışmaları Gerede’nin çehresini değiştiren projeleri aktardı.

CEZAEVİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR
110 Milyon TL’lik yatırım olan Cezaevi inşaatında önemli mesafeler kat edildi. Tamamlandığında 700’e yakın personelin çalışacağı cezaevi, ilçe ekonomisine katkısının yanı sıra Gerede nüfusunu da önemli ölçüde artıracak. Sadece memur sayısı ile değil, cezaevindeki yakınlarını ziyarete gelen yoğunluktan da nasibini alacak Gerede’de özellikle hizmet sektörü de büyük bir gelişim gösterecek. 
Belediye Başkanı Mustafa Allar, cezaevi projesinin Gerede’ye kazandırılmasında büyük pay sahibi olan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ve Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’ye de minnettar olduklarını ve haklarının ödenemeyeceğini ifade etti.
Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı