Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:34 Bu haber 7865 kez okundu
 
BBP'nin EDS teklifi reddedildi!
"BBP'li Gerede Belediye Meclisi Üyelerinin EDS'lerin kaldırılması ve toplantıların sesli ve görüntülü kaydedilerek canlı yayınlanması teklifi AK Parti'li ve MHP'li üyelerin oylarıyla reddedildi."
SİYASET Haberi
BBP'nin EDS teklifi reddedildi!

Gerede Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı ilk toplantısına BBP'li üyelerin önergeleri damga vurdu. Büyük Birlik Partisi'ne mensup Meclis Üyeleri Durmuş Ali Berber, Hasan Ekici ve Eyüp Yalçın tarafından verilen EDS'lerin kaldırılması ve meclis toplantılarının sesli ve görüntülü kaydedilerek canlı yayınlanmasına yönelik teklifleri AK Parti’li ve MHP'li Meclis Üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Toplantıda Gerede Gölü civarında bulunan EDS'lerin kaldırılması önerisi ile ilgili konuşan Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, EDS'lerin kurulma kararının 2016 yılında dönemin Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile alındığını söyledi. Başkan Allar, kendilerinin hız koridoru istediğini, EDS'lerin yerini kendilerinin belirlemediğini, EDS'lerden dolayı seçimlerde en çok kendisinin mağdur olduğunu ancak ilgili firma ile 10 yıllık ihale yapıldığı için 2026 yılına kadar EDS'lerin Belediye tarafından kaldırılamayacağını, devlet tarafından kaldırılabileceğini belirterek Belediye Meclisinde alınan kararın bu konuda etkisinin olmayacağını savundu.

BBP Gerede Belediye Meclisi Grup Başkanı Eyüp Yalçın ise tekliflerine, "Kaldırılması için gerekli çalışmaların başlatılmasına" ifadesinin yer aldığına dikkat çekti. Başkan Allar ise hız limitinin 82'ye çıkarılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Karşılıklı konuşmaların ardından BBP'nin EDS önergesinin oylamasına geçildi. Yapılan oylamada, önergenin gündeme alınması AK Parti’li ve MHP'li üyelerin oylarıyla reddedildi.

EDS teklifinin reddedilmesinin ardından BBP'nin, Belediye Meclisi toplantılarının sesli ve görüntülü kaydedilerek canlı yayınlanması, canlı izleyemeyenler veya yeniden izlemek isteyenler için kaydedilen görüntülerin toplantı sonrasında Belediyenin internet sitesinde halka açık olarak yayınlanması teklifi görüşüldü.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Meclis toplantılarında istenmeyen sözlerin söylenebileceğini, rahat olunamayacağını ve toplantıların zaten halkın katılımına açık olduğunu savunarak önerinin reddini istedi. Bu öneri de AK Parti ve MHP'li Meclis Üyelerinin oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi.

YALÇIN'DAN TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ MESAJI
BBP ve MHP'li üyelerin tam kadro katıldığı, AK Parti'den ise 2 üyenin izinli olduğu toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan BBP Meclis Grup Başkanı Eyüp Yalçın, vefat yıldönümü olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Han'ı rahmetle anarken, mübarek Ramazan ayının da hayırlar vesile olmasını niyaz etti. Yalçın ayrıca 3 Mayıs Türkçülük Günü'nü hatırlatarak, bu vesileyle Alparslan Türkeş ve Şehit Muhsin Yazıcıoğlu gibi isimleri rahmetle, saygıyla ve şükranla yâd ettiklerini belirtti.

“BURADA MAĞDUR OLAN HALKTIR"
Toplantı sonrasında önergelerle ilgili bir açıklama yapan Gerede Belediye Meclisi BBP Grup Başkanı Eyüp Yalçın, görevlerini layıkıyla yapmaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi: "EDS'yi götürenler şimdi mağdur olduklarını söylüyorlar. Burada mağdur olan halktır. İşi azalan esnaftır. Yazılan cezalardan dolayı imajı olumsuz yönde etkilenen ilçemizdir. Sayın Başkan, ihale ve ilgili sözleşmelerden dolayı EDS'lerin Belediye tarafından 2026 yılına kadar kaldırılamayacağını söylüyor. Söylediklerinden anlaşılan şu: 2026 yılına kadar Belediyenin eli kolu bağlanmış... Biz Belediyeyi bu bağlardan kurtarmak için mücadele edeceğiz. İnanıyoruz ki Belediyenin elini kolunu bağlayanlara da milletimiz gereken cevabı vermeye devam edecektir."

"BİZ MİLLETİN SESİYİZ"
Diğer önerge ile ilgili de konuşan Yalçın, "Bizim diğer teklifimiz ise Belediye Meclisi toplantılarının sesli ve görüntülü kaydedilerek canlı yayınlanması ve kaydedilen görüntülerin de halka açık olarak Belediyenin internet sitesinden yayınlanması idi. Diğer partilere mensup Meclis Üyelerimizin bu teklifimizi onaylayacağını düşünmüştük ancak ne yazık ki bu teklifimiz de reddedildi.

Neymiş, zaten toplantı halkın katılımına açıkmış... Peki, toplantıya katılanların fişlenmeyeceğini kim garanti edebilir? İnsanlara sosyal medyadaki beğenilerinden dolayı bile hesap sorulduğunu duyuyoruz. Neymiş, canlı yayın olursa rahat olunmazmış, istenmeyen sözler söylenebilirmiş... Bizim halktan utanacak, mahcup olacağımız hiçbir eylemimiz olamaz. Rahat etmek için değil, halkı rahat ettirmek bu görevlere seçildik. Biz BBP Grubu olarak ağzımızdan çıkan ve çıkacak sözlere güveniyoruz çünkü biz milletin sesiyiz. Bundan sonra da hem milletin sesi, hem de milletin gözü, kulağı olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı