Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 15:05 Bu haber 2251 kez okundu
 
Oranın da çehresi değişiyor..
"İlçe merkezinde, çarşının göbeğinde yer alan alt arastanın sokaklarında ve işyerlerinde oluşan görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak ve güzelleştirmek amacıyla çalışmaların tüm hızıyla devam ediyor."
EĞİTİM Haberi
Oranın da çehresi değişiyor..

Gerede'yi güzelleştirme çalışmaları dahilinde birbirinden farklı projeleri uygulamaya alan belediye başkanı Mustafa Allar, hemen her an farklı bir güzergahta sürdürüdüğü yenilenmeleri çoğaltıyor.

Projeler kapsamında; ilçe merkezinde, çarşının göbeğinde yer alan  alt arastanın sokaklarında ve işyerlerinde oluşan görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak ve güzelleştirmek amacıyla çalışmaların tüm hızıyla devam ediyor.

Gerede merkezinde bulunan, çoğunlukla ticari faaliyet gösteren ve dört bloktan oluşan alt arastanın kalan 2 bloğundaki sağlıklaştırma ve dış cephe düzenlemesi kapsamında oluk, saçak, tabela kısımları ahşapların, çatıların, bacaların yenilenmesi cephelerdeki görüntü kirliliği aslına uygun olarak Türk mimarisi gözetilerek yenileniyor.

Yapılan dış cephe düzenlemelerinin ardından görüntü kirliliğine sebep olan ilan reklam tabelaları ve tanıtım panoları için tek tip standart uygulanacak, elektrik ve telefon kabloları da düzenlenerek alt arasta çarşısı daha estetik bir görünüm kazanacak.

Edinilen bilgilere göre; iki blokta yapılan çalışmalarda çatı ve yağmur oluklarındaki yenilemeler bitirildi, ahşap ve duvar kısımlarının yapımına da başlandı. Cephelerin Türk mimarisine uygun yenileme ve restore işlemlerinin bitirilmesinin ardından ise arasta içerisinde bulunan zemin düzenlemesi gerçekleştirilecek.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, yaptığı açıklamada; “Alt arastada bulunan sokaklarındaki yenileme çalışmalarımız başladı. Çalışmalarımız bittiğinde ilan, reklam ve tanıtım tabelaları için tek tip standart uygulanacak, elektrik, telefon kabloları ve çanak antenler de düzenlenerek alt arasta çarşımız daha estetik bir görünüm kazanacak. İlçemize hayırlı olsun” sözlerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı