Haber Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 09:45 Bu haber 3560 kez okundu
 
Yıllardır konuşuluyordu!..
Gerede'de uzun yıllardır, "yapılırdı-yapılmazdı" söylemleri eşliğinde kamuoyunun merak ettiği o projede önemli adımlar atıldı. İşte detaylar..
GÜNDEM Haberi
Yıllardır konuşuluyordu!..

İlçe kamuoyunu uzun süredir meşgul eden cezaevi projesinde önemli gelişmeler gerçekleşti. Belediye Başkanı Mustafa Allar'ın üzerinde hassasiyetle durduğu projenin, ilçe ekonomisini de önemli oranda katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

Proje bedeli 120 milyon TL olan Gerede Cezaevi Projesi’nin ihalesi Adalet Bakanlığı Teknik Daire Başkanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi. İhaleyi kazanan Arıtürk firması yetkilileri Gerede Belediyesi’ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

9.858 m² alana yapılacak olan Gerede Cezaevi Projesi’nin ihalesi geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. Dev ihaleye istenilen şartları taşıyan 3 firma katıldı.

Proje bedeli 120 milyon TL olarak belirlenen ihaleye ortalama 98 Milyon TL civarında teklif verildiği öğrenildi. Gerede’de gerçekleştirilecek en büyük proje olacak olan Gerede Cezaevi Projesi’nin L Tipi ve Açık Cezaevi ile beraber hizmet binası, idari, askeri lojmanlarının yapımı için teklif veren 3 firma, ihalenin ardından verdikleri teklif üzerinden Adalet Bakanlığı Teknik Daire Başkanlığı tarafından değerlendirmeye alındı. Yapılan değerlendirmeler sonrası ihaleyi Arıtürk firmasının kazandığı belirtildi.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar’ı makamında ziyaret eden firma yetkilileri, kısa süre içinde başlayacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ziyaret sonrası kısa bir değerlendirmede bulunan Başkan Allar, cezaevi arsasının firmaya bayramdan sonra teslim edileceğini ve kısa sürede firmanın çalışmalarına başlayacağını belirtti.

Cezaevi 1 L tipi ve 1 adet açık cezaevinden oluşacak. L tipi cezaevi 1200 mahkum kapasiteli, açık cezaevi ise 500 kapasiteli olacak ve toplamda 1700 kapasiteli bir cezaevi Gerede’ye inşa edilecek.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı