Haber Detayı
17 Ağustos 2018 - Cuma 10:01 Bu haber 3865 kez okundu
 
On ay içinde tamamlanacak!..
"Gerede'de, Bizans döneminde yapıldığı belirtilen "Kiliseli Tüccar Hanı" restore edilerek turizme kazandırılacak."
YAŞAM Haberi
On ay içinde tamamlanacak!..

İlçemiz arasta bölgesinde bulunan ve tarihi yapısıyla Gerede’nin ilk ticaret merkezi olan Kiliseli Han’ın restorasyonu başladı. 
Üst katları butik otel, alt katı lokanta, kafeterya ve yöresel satış ürünleri merkezi olarak kullanılacak kiliseli Han’da çalışmalar aralıksız sürüyor. 

Uzun süre kullanılmadığı için son derece bakımsız ve yıkılacak hale gelen han, ilçede yaşayan bazı vatandaşlar tarafından kahvehaneye dönüştürülerek bu şekilde değerlendirilmeye çalışıldı. Gerede Belediyesi tarafından turizme kazandırılması için çalışmalar yapılsa da hanın çok hisseli olması nedeniyle bir türlü restorasyon çalışmasına başlanamadı. Son olarak belediyenin öncülüğünde başlatılan restorasyon çalışmalarının 10 ay içinde tamamlanması planlanıyor.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar,  yaptığı açıklamada, "Kiliseli Tüccar Hanı" olarak ismini tarihe yazdıran yapının, yapılış tarihinin tam belli olmadığını söyledi.

Hanın, Bizans döneminden kalma bir yapı olduğunun bilindiğini aktaran Allar, şu bilgileri verdi:  "Ecdadımız buraları fethettiğinde bu hanı da yıkmayıp kullanmaya başlamış. Bu bina, adından da anlaşılacağı gibi bir tarafında 'haç' işareti olan kilise, diğer tarafta da 'Allah' lafzı olan mescidi aynı anda barındırmış. Burayı yine aynı hale getireceğiz. Ecdadımız burasını, Hristiyanların da Müslümanların da geldiğinde ibadetini yapabileceği imkanı sunan bir han haline dönüştürmüş. Ecdadımızın emanetini sahiplenerek, burayı yeniden hayata, ekonomiye kazandırmak ve turizme açmak bize gurur veriyor."

Allar, bir tarafında "Allah" lafzı, diğer tarafında ise "haç" işareti bulunan tarihi hanın bu özelliğini korumaya devam edeceklerini dile getirerek, şöyle devam etti: "Buranın mülkiyet problemleri nedeniyle yıllarca restorasyon çalışmaları başlayıp tamamlanamamıştı. Biz göreve geldiğimiz günden bugüne bu hanın restorasyon projesinin hazırlanmasını istedik. Buranın ilçemize hem turizm açısından kazandırılması hem de ekonomiye kazandırılmasının son derece önemli olduğunu biliyorduk. Yaptığımız çalışmalar neticesinde öncelikle burasının restorasyon projelerini, imar ve vaziyet planlarını hazırlattık. Plan ve projelerin, Anıtlar Kurulu ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da onaylanmasını sağladık."

Çok hisseli özelliği bulunan tarihi yapı üzerinde uzun süre çalışma yapamadıklarını anlatan Allar, "Buranın mülk sahibi olan ve İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü sahibi Mithat Dayıoğlu ile yaptığımız görüşmelerde çok hisseli olan mülkiyet probleminin çözülmesi halinde buranın restorasyonunu da üstleneceğini söyledi. Mithat amcamız, buranın restorasyonunu yapacağına söz vermişti. Biz de Mithat Dayıoğlu ile beraber yaptığımız  çalışmalar neticesinde öncelikle buranın mülkiyet problemlerini çözdük. Daha sonra da restorasyon çalışmalarını hızlandırdık. Buranın proje bedeli 2 milyon lira civarında. Çalışmalar tamamlandığında burası ilk yapıldığı hale getirilecek." ifadelerini kullandı.

Bu eserin Gerede’nin yüz akı olduğunu belirten Allar, hayırsever İş adamı Mithat Dayıoğlu’nun memleketi olan Gerede'ye çok sayıda eser kazandırdığını ve bu eserlere bir yenisini daha eklediğini, bu nedenle hakkının hiçbir zaman ödenemeyeceğini belirtti.

Başkan Allar, 23 odası bulunan hanı, dış cephesi de dahil aslına uygun hale getireceklerini belirterek, "Burayı hem turizme hem de ekonomiye kazandıracağız. Burada 23 oda var. Burası hem butik otel statüsü hem de restoran ve kafeterya özelliği kazanacak. Aynı zamanda yöresel ürünler pazarı olacak. Burayı Gerede'nin tarihi dokusuna uygun bir iş merkezi haline getireceğiz. Bu son derece önemli bir projemizdi." değerlendirmesinde bulundu.

Hayırsever İşadamı Mithat Dayıoğlu ise yaptığı açıklamasında; ”Uzun zamandır aklımda olan, gerçekleştirmek istediğim bir proje idi. Aklımızda her zaman burayı eski günlerine getirebilmek vardı ancak nasip bugüne imiş. Gerede Belediyesi önce projenin rölövesini yaptırdı ardından projede tüm detayları görüştük. Nasıl restorasyon yapılabileceği ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk. Güzel bir eserin ortaya çıkacağına inanıyorum. Gerede ye bir eser kazandırabiliyorsak ne mutlu bize," diye konuştu.

Kitirler Mahallesi'nde yer alan tarihi yapının, Osmanlı'nın bölgeyi fethetmesinin ardından içinde kilise ve mescit bulunan bir ticaret merkezi olarak kullanıldığı biliniyor. Hanın, doğu cephesinde kuzey kısmında bulunan camların kilit taşı üzerinde "haç" şeklinin, güneye bakan camlarının kilit taşı üzerinde ise "Allah" lafzının olması, yapının hem Hristiyan hem de Müslümanların rahat bir şekilde konaklaması için düzenlendiğini gösteriyor.
Osmanlı döneminin son yıllarına kadar her iki dinin mensuplarının da yoğun olarak konakladığı bilinen han, Cumhuriyet döneminde kapatıldıktan sonra özel mülkiyete geçti.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı