Haber Detayı
27 Ağustos 2018 - Pazartesi 15:11 Bu haber 5542 kez okundu
 
Başpehlivan kim oldu, peki ya ağa?..
"Tarihi Esentepe Yağlı Güreşleri´nin 70.si 26 Ağustos 2018 Pazar günü Gerede Belediyesi´nin organizasyonunda Esentepe Mesireliğinde gerçekleştirildi. "
SPOR Haberi
Başpehlivan kim oldu, peki ya ağa?..

Bu yıl ilki gerçekleştirilen 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve Tarihi Esentepe Yağlı Güreşleri´nin 70.si 26 Ağustos 2018 Pazar günü Gerede Belediyesi´nin organizasyonunda Esentepe Mesireliğinde gerçekleştirildi. Kıran kırana geçen müsabakalarda Esentepe Er Meydanının Baş Pehlivanı finalde Faruk Akkoyun’u yenen Samsunlu Şaban Yılmaz oldu.

Programa Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve Arzu Aydın, HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz,  Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay,  AK Parti İlçe Başkanı Ali Şafak, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Serap Çığrılı, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Yunus Demirses, İlçe Emniyet Müdürü Ethem Çakır, İlçe Jandarma Komutanı Hasan Ali Karsavuran, Belediye meclis üyeleri, İl genel meclis üyeleri, il içi il dışı sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Ramazan Dede Camisinde Dünyaca ünlü hafızlar Millet Camisi İmam Hatibi Mustafa Orhan, Hacı Bayram Veli Camisi İmam Hatibi Yunus Koçan, Zeytinburnu Seyit Nizam Camisi İmam Hatibi Kurra Hafız Cemil Özkul ve İlçe Müftülüğüne bağlı imam hatip ve müezzinlerin katılımıyla Kuran ziyafeti ve mevlid-i şerif programıyla başlayan 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri program sonrasında etli pilav ikramıyla devam etti. Öğle namazına müteakip protokol ve vatandaşlar Cami yanında bulunan Horasan erenlerinden, Akıncı Türklerinden Ramazan Dede Türbesini ziyaret ederek burada dua edip fatiha okudular.

Yaklaşık 200 güreşçinin yer aldığı güreşler sabah saat 10.30´da saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla start aldı. Minik-1, Minik-2, Teşvik-1, Teşvik-2 ve Toz Koparanla başladı. Deste küçük boy, ayak, deste büyük boy, k. orta küçük boy ve küçük orta büyük boy ile devam etti. Kesintisiz devam eden güreşlerde öğle saatlerinde büyük orta ve başaltı er meydanında yerlerini aldı. Ardından baş pehlivanların kurası protokol nezdinde çekildi. Baş pehlivanlar er meydanını titrettiler. Kıyasıya mücadele eden güreşçiler tribünlerde ki binlerce seyircinin nefesini kesti ve bol bol alkış aldı.

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü selamlama konuşmasında “Gerede Esentepe Yağlı Güreşlerine katılan siz değerli vatandaşlarımıza ve pehlivanlarımıza teşekkür ediyorum. Yağlı güreşler orta Asya´dan Anadolu´ya süren bir gelenek ve Türk sporu. Zalimin hasmı, mazlumun dostu olan Türk milletinin değer verdiği bir spor. Gerede´nin evladı olarak sizler için 24 saat esasına göre çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mücadelemiz Ülkemiz için, Bolumuz için, Geredemiz için” dedi.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar yaptığı konuşmasında “Biz Türkler; erkeği, kadını ve çocuğuyla güreş sever, ruhlarımızdaki savaşçı duyguların da etkisiyle güreşçiye saygı duyar ve pehlivanlara ayrıcalık tanırız. Pehlivanların kahraman, yiğit, doğru ve mert, eline, beline ve diline sahip insanlar olduğunu düşünürüz. Yüzyıllardır Kırkpınar’da, Ülkemizin çeşitli yerlerinde ata sporumuz yağlı güreşler devam ediyor. Geçmişte çeşitli sebeplerden ötürü verilen aralar sebebiyle her ne kadar şu anda 70.sini düzenliyor olsak ta yağlı güreşler konusunda İlçemizde meşhurdur, Türkiye’de bilinir ve yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Bugün 26 Ağustos. Güzel bir tevafukla tarihin akışını değiştirmiş, destansı zaferler günü. Anadolu’ya giriş zaferimiz Malazgirt’ten, Otlukbeli’ne, Çaldıran’a, Mercidabık’a, Mohaç ve nihayet bizi bu topraklardan atmak isteyen düşmanlarımızın yüzüne patlattığımız o tokadın adı olan Sakarya ve Büyük Taarruz hep bu tarihlerde meydana gelmiştir. Millet olarak Ağustos ayı bizim için ayrı bir öneme sahiptir. İşte ecdadımız, Allah’a olan imanları ve vatana olan sevdaları ile bu mukaddes toprakları asırlarca korumuş, zulme ve zalime karşı kahramanca mücadele etmiştir. Yegâne emeli, mabedinin göğsüne namahrem eli değdirmemek olan bu aziz millet, haysiyet ve onuruna hiçbir zaman halel getirmemiştir. Bu kutlu zaferler göstermiştir ki, gayret müminlerden, zafer Allah’tandır. O’nun rızasını kazanmak ve yeryüzünde iyiliği hâkim kılmak için çarpan yürekler asla esaret altına alınamaz. Hakka tapan milletimizin birlik ve beraberliğine göz dikenler, rezil ve zelil olmaya mahkûmdur. Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden bu bayrak inmeyecek, bu ezanlar dinmeyecektir. Gerede’de medfun bulunan Ramazan Dede Hazretlerini ve arkadaşlarını; Şeyh Hüseyin Efendi’yi, Şeyh Halil Efendi’yi, Hacı Emin Efendi’yi, Koca Müftü’yü, Ünlü Pehlivanlar Kel Aliço’yu, Koca Yusuf’u, Adalı Halil’i ismini sayamadığım nice pehlivanları, bu vatan uğruna Malazgirt’ten 15 Temmuz’a canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi.

Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal yaptığı konuşmasında “Bugün Gerede de tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Bu yıl 70.Gerede Esentepe yağlı güreş etkinliklerini büyük bir coşkuyla yapıyoruz. Bugün Esentepe’mizde, ülkemizin yetiştirdiği büyük güreşçilerimiz güreşecek. Kırkpınar’dan sonra önemli bir güreş organizasyonunun yapıldığı ilçemize gelen herkese teşekkür ediyorum. Bugün Gerede de tarihi günlerden birini yaşıyoruz. Bu yıl 70.Gerede Esentepe Yağlı Güreş Etkinliklerini büyük bir coşkuyla yapıyoruz. Bugün Esentepe’mizde, Ülkemizin yetiştirdiği büyük güreşçilerimiz güreşecek. Kırkpınar’dan sonra önemli bir güreş organizasyonunun yapıldığı ilçemize gelen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Bugün aziz milletimize, Anadolu’nun kapılarını açan, bu mukaddes topraklarda birlik, beraberlik ve kardeşliğe dayanan yeni bir anlayışın egemen olmasını sağlayan Malazgirt Zaferi’nin 947.yıl dönümü. Malazgirt Zaferi’nin ardından Anadolu’ya hakim olan ecdadımız, asırlar boyunca sürecek medeniyet yürüyüşümüzün en güzel uygulamalarını, en ihtişamlı eserlerini ortaya koymuştur. Aradan geçen uzun asırlar boyunca Malazgirt ruhu aziz milletimize daima ilham kaynağı olmuştur. Adaletli ve merhametli yönetim anlayışıyla tarihe geçen Sultan Alparslan’ın önderliğinde 1071’de Anadolu topraklarına ekilen tohumlar yeşererek, 7 iklim 4 kıtayı kaplamıştır. Aziz milletimizin şanla, şerefle, başarılarla dolu tarihinde yeni bir dönemin kapılarını aralayan Malazgirt Zaferi’nin kazanılmasını sağlayan ortak ideallerimiz ve müştereklerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşu sırasında da en büyük yol göstericimiz olmuştur. Bugün de Malazgirt Zaferinden aldığımız ilhamla, devlet ve millet olarak büyük, güçlü, müreffeh geleceğimizi inşa etmenin çabası içindeyiz. Malazgirt Zaferi’nin 947.yıl dönümünde, büyük komutan Sultan Alparslan’ı ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum” dedi.

Protokol üyeleri güreş sahasına inerek başpehlivanların kuralarını çekti. Kuraların çekilmesinin ardından protokol üyeleri güreşçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ayrıca 2019 yılında düzenlenecek olan 71. Esentepe yağlı güreşleri için 2 ağa adayı çıktı. İbrahim Gülmez ve Ahmet Yalçın 2019 güreş ağalığı için aday oldular. 50.000 TL ile başlayan ağalık 100.000 TL ile Ankara’da yaşayan Geredeli iş adamı İbrahim Gülmez’de kaldı.

Güreşlerde kategorilerinde ilk 3 e girenlerin madalyalarını protokol üyeleri sırasıyla takdim etti. Güreşler saat 18.30 sularında sona erdi.

1.Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve Esentepe Yağlı Güreşlerinden notlar;

*Sabah 11.30´da başlayan 1. Ramazan Dede’yi Anma Etkinlikleri ve 70. Esentepe Yağlı Güreşleri oldukça güzel ve sıcak bir havada yapıldı.

*Gerede Belediyesi yemekhanesinde hazırlanan 5000 kişilik etli pilav ziyaretçilere ikram edildi.

*Yağlı Güreşler esnasında müsabakalarda yaşanan sakatlıklarda Gerede Devlet Hastanesi Acil Yardım Ekibi anında müdahele ederken güreşçilerden ve seyircilerden tam not aldı.

*Güreş Organizasyonu her anlamda mükemmel geçerken Gerede Emniyet Müdürlüğü ve Gerede Belediyesi Zabıta Teşkilatı her hangi bir olayın meydana gelmemesi için son derece dikkatliydi.

*Kırkpınarın cazgırları Esentepe Er Meydanında yerini alırken okudukları maniler, şiirler, tanıtım sözleri ve güreşlerin kendine has sözleriyle güreş severleri coşturdu.

*Kırkpınar Davulcular Esentepe Er Meydanında seyircilerden büyük alkış aldı.

*Esentepe Yağlı Güreşlerinde esnafında yüzü güldü. Çok sayıda esnafımız güreş alanında tezgâh açarken “satışlar memnuniyet vericiydi” diye ifade edildi.

*Güreş alanında dikkat çeken diğer bir husus ise Pankartlar idi. Gerede Belediyesi birçok alanda yaptığı çalışmalarından kesitler sunarken Gerede´nin çehresini değiştirecek çalışmalarda göz önündeydi.

*Esentepe Yağlı Güreşleri; saat 18.30 sularında ödül töreniyle son buldu.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı