Haber Detayı
05 Eylül 2016 - Pazartesi 16:59 Bu haber 3514 kez okundu
 
Ercoşkun'dan sevindirecek açıklama!
Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, yeni düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamasında, peşin ödemelerde yapılacak indirimin büyüklüğüne dikkat çekti.
SİYASET Haberi
Ercoşkun'dan sevindirecek açıklama!

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, vergi ve prim borçlarının taksitler halinden ödenmesine imkân sağlandığını hatırlattı.

Ercoşkun, SGK'ya borcu bulunan vatandaşların bayram öncesi yüzlerinin güleceğini söyleyerek; “SGK sigorta primleri ile vergi borçları yeniden yapılandırılacak, yeni bir taksit imkanı daha sağlanacak. Peşin ödemelerde ise, vatandaşımıza yüzde 50 indirim yapılacak,” diye konuştu.

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, 2014 yılının Eylül ayından çıkarılan yasayla vergi ve prim borçlarının taksitler halinden ödenmesine imkân sağlandığını hatırlatarak, prim borcu bulunan pek çok vatandaşın bu taksit  imkanından yararlanarak prim borçlarını ödediğini belirtti. 

Açıklamalarında, taksit imkanlarından yararlanamayıp, sosyal güvenlik sistemine dâhil olmayan sigortalıların da bulunduğuna işaret eden Ercoşkun, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile SGK sigorta primleri ve vergi borçlarının ödenmesinde yeni bir taksit imkanının daha sağlanacağını ve daha önce taksit imkanından faydalanmayan en az 3 milyon vatandaşa yeni bir şans sağlanmış olacağını söyledi.

Ercoşkun, bayram öncesi SGK'ya borcu bulunan vatandaşların yüzlerini güldürecek açıklamalarında, şu ifadeleri kullandı: "Prim borcunu ödemeyen vatandaşlara 36 aydan oluşan yeni bir taksit imkânı sağlanacak. Prim borcu nedeniyle sosyal güvenlik sistemine dâhil edilemeyen sigortalıların, prim borçlarını taksitlendirmeleri halinde yeniden sisteme girmesi mümkün olacak. Eğer sigortalı taksitlendirilen borç tutarını düzenli olarak süresi içerisinde öderse, borçlu olunan süreler sigortalılık süresinden sayılacak. Böylece prim borcu olan vatandaşların mağduriyetleri giderilecek."

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, yeni düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamasında, peşin ödemelerde yapılacak indirimin büyüklüğüne dikkat çekti.

SGK'nın bildirgeleri zamanında vermeyene kestiği idari para cezasında ciddi indirim yapacağını belirten Ercoşkun, açıklamasını örneklendirerek; "SGK tarafından kesilmiş 1010 liralık idari para cezası, anaparayla birlikte 6 yılda 2 bin 495 liraya çıkarken, düzenleme ile peşin ödeme yapanların borcu 631 liraya düşecek. Bu rakamlara göre, peşin ödeme indirimi vatandaşımızın cebine yüzde 50 oranında yansıyacak" diye konuştu.

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarının devamında, düzenlemenin bir başka önemli ayrıntısını daha açıklayarak, şunları söyledi: "Genel sağlık sigortası prim borcu olanlara 31 Aralık 2015 tarihine kadar borcu olmama şartı aranmadan sağlık yardımlarından yararlanma imkânı getirilmişti. Bu süre daha sonra 30 Haziran 2016 tarihine kadar uzatmıştır. Yeni bir düzenlemeye daha gidilerek, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için GSS prim borcu olup sağlık yardımlarından yararlanma imkanı 31 Aralık 2016'ya kadar uzatıldı.

Kaynak: Editör: Ömer Faruk Özcan
Yorumlar
Haber Yazılımı